Nahoru

Zajímavosti

Bub Snikt je další vtípek od tvůrců BG. Na něj narazíte na Jižní cestě z Beregostu kousek nad jeskyní s pokladem. Je to přímý odkaz na Wolverina. Ten neustále každého oslovuje ''Bub'' a Snikt je zvuk, který vydají jeho drápy při vysunutí. Dále vyčenichá Hobgobliny - zlepšené smysly a poslední se tak trochu ztratilo v překladu: jeho nejznámější hláška je "I'm the best there is at what I do. But what I do best isn't very nice." Tady odpoví na ''You could say that. Ain't pretty though.'' Na obrázku si můžete přečíst, jak to přeložili do češtiny.

Mimochodem, cestou sem jste si určitě všimli potopeného domečku. Patří zkamenělé paní Tamah v lokaci Mutaminova zahrada, na východ od Chrámu. 

bub snikt

zatopeny domecek

Palonii potkáte v lokaci Maják kousek nad Safanou. Poví vám o událostech, které budete řešit v BG2 (Irenicův plán) a taky se zmíní o další hře Black Islu Neverwinter nights (v originále je to zmíněné lépe, doslova řekne "a city where winter never rears its ugly head"). 

majak vestkyne 1majak vestkyne 2

Znáte Davaeorna? Zlý mág z Dolů v Zahaleném lese? Inu, jak to tak vypadá, ne všichni v rodině souhlasí s jeho přístupem ke světu. Milého pana Chirurga potkáte potkáte v lokaci Pobřeží ztroskotané lodi, je to celkem milý chlapík, co vás zadarmo vyléčí. Teď už víte proč.

zajimavosti chirurg

detail...

4e skeletons

Kostlivci jsou nemrtvé mrtvé bytosti oživené z mrtvol podobně jako je tomu u zombie, ale s tím rozdílem, že kompletně postrádají maso na kostech, a že se neživí na živých. Můžou být stvořeni z doslova jakékoliv pevné bytosti díky čemuž můžeme najít velkou škálu kostlivců různé síly a velikosti. Dále kromě běžných humanoidních kostlivců, existují také kostlivci vlků, trollů, ettinů a dokonce obrů. Oživení kostlivci jsou imunní na mysl ovlivňující kouzla. Také nemůžou padnout do bezvědomí nebo se unavit. Klerici často mívají schopnost odvrátit nebo zničit nemrtvé bytosti, a tak pro ně jsou kostlivci slabými protivníky.

skeleton 5e

Sečné a bodné zbraně jako jsou meče a šípy jsou proti kostlivcům většinou neefektivní. Naproti tomu tupé nástroje, jako jsou válečná kladiva, jsou proti nim velmi dobrá, jelikož dokážou roztříštit jejich kosti na kousky.

Nekromantské kouzlo Oživ mrtvé umožňuje kouzelníkovi vytvořit kostlivce.

 

Nejznámější druhy kostlivců

Banova stráž

Poprvé vytvořeni knězi boha Bana. Tito kostlivci jsou schopni fázovat dovnitř a ven ze sféry a vrhat šipky magické energie.

Planoucí kosti

Planoucí nemrtvý kostlivec, který byl vytvořen, když se společnosti mágů nepovedlo jejich kouzlo. Tyto vzácné nemrtvé lze najít v Myth Drannoru.

Kosti lámající kostlivec

bonecrusher

Kostlivci obrovských bytostí, kteří jsou schopni svou velkou palicí máchat s devastujícím účinkem.

Plamenné kosti

Plamenné kosti jsou mocní kněží Cyrica, kteří byli přetvořeni do svého stávajícího nemrtvého stavu speciální přízní Temného slunce. Jejich místo v církvi Cyrika je jako Banovi lichové v církvi Bana.

Krystalový kostlivec

Krystalový kostlivec je lidský nebo pololidský kostlivec, který byl magicky přeměněn na kostlivce z ledu.

Hrůzný strážný

Hrůzní strážní jsou původně Banovi strážní vylepšeni církví Cyrica. Tito kostlivci jsou obklopeni stínovým silovým polem, které jím slouží jako brnění. Také mohou vidět neviditelné nepřátele.

Prašný kostlivec

Prašní kostlivci vypadají jako běžní kostlivci, ale jsou mnohem vysušenější a tak vypadají mnohem světleji.

Žhnoucí kostlivec

Hoří nekonečným plamenem a tak jsou také imunní na oheň.

Merrowský kostlivec

Kostliví nemrtví z Merrowu.

Hbitý kostlivec

Mnohem hbitější než běžný kostlivec a tak může šplhat stejně tak rychle, jako může chodit.

Kostlivec bojovník

Kostliví bojovníci jsou mocní kostlivci stvoření z velkých válečníků, od kterých také převzali veškeré bojové umění. Jsou vysoce odolní na magii a jsou těžce ovladatelní. Kostliví válečníci jsou zřídka viděni ve skupinách větších než 2 nebo 3 kostlivců.

Kostlivý drak

Je vytvořen z draka, a který převzal část z jeho původních smrtících schopností. Pozor, nezaměňovat jej s drakolichem.

Bodcový kostlivec

Silnější než běžný kostlivec a je pokrytý kostěnými bodci.

 

Vlastnosti

skeleton gif

3. edice D&D statistiky

 • Velikost – jakákoliv

 • typ – nemrtvý

 • přesvědšení – chaoticky zlé

 • obtížnost – jakákoliv

Obecné informace

 • zrak – vidění ve tmě

Charakteristiky

 • imunita na mysl ovlivňující kouzla

 • neupadají do bezvědomí

 • neúnavní

ghoul 4e

 

 

Ghoulové

Ghoulové jsou monstra, nemrtví humanoidi, kteří smrdí po mršině.

Vzezření

ghoul 5e

Ghoul vypadá jako vychrtlé humanoidní stvoření se zahnívající šedou kůží. Jejich zuby jim pomalu slezly a tím se začali podobat spíše tesákům než zubům a z jejich pusy jim vychazí mnohem delší mrskající se jazyk. Z jejich prstů na rukách a nohách se staly ostré drápy, které zčernaly z neustálého vykopávání hrobů. Samozřejmě variant ghoulů existuje více.

 

Kultura

ghoul 3e

Říka se, že ghoulové byli stvořeni z mrtvých mužů či žen, kterým zachutnala chuť masa lidí. Toto označení získali možná právě proto, že se s oblibou takto říkalo osobám, které se vyžívaly v nechutnostech. Ghoulové nejenom, že se živí mrtvými, ale také jím často padnou za oběť neopatrní živí.

Ghoulové jsou nemrtví, kteří se živí na mase mrtvol. Nachází se ve starobylých kryptách nebo se ukrývají na hřbitovech, kde mají dostatek potravy. Kdykoliv se jim naskytne příležitost, tak zaútočí i na živý cíl jako na cíl, který je pro ně vzácnou příležitost, jak si zpestřit jídelníček čerstvým masem.

Lidé se oprávněně bojí ghoulů a jejich mrtvol požírajícím způsobem stravování.

 

Schopnosti

Ghoulové jsou schopni znehybnit své oběti pouhým dotykem, ačkoli elfové jsou vůči této jejich schopnosti imunní. Kousnutí ghoula infikuje jejich oběť hrůznou chorobou. Kdokoliv zemře na následky této nemoci, povstane nedlouho poté jako ghoul.

Varianty

Hlubinný ghoul

abyssal ghoul 5Tato extra-planární verze stadardního ghoula má charakteristiky démonů, které z ní dělají mnohem hrozivější monstra než jsou jejich ghoulí příbuzní.

 

Ghast

ghast

Ghast je podobý ghoulovy, ale je impozantnější, kvůli jeho hrozně odpornému nazvracení zapáchajícímu smradu. Dokonce ani elfové nedokážou odolat znehybnění od ghastů.

 

Lacedon

lacedon

Lacedon je vodní vertí ghoula. Krom faktu, že jsou velmi zdatnými plavci, jsou lacedoni zcela identičtí s běžnými ghouly. Říká se o nich, že číhají poblíž útesů čekajíce na svou oběť ze ztroskotaných plavidel.

Hrobem dotčený ghoul

Říká se, že tito ghoulové byli požehnáni králem ghoulů po jejich návratu ze smrti, a tak jsou mnohem mocnější než bežní ghoulové. Zatímco běžní ghoulové ztratí všechny své schopnosti z doby, když byli živými, hrobem dotčení ghoulové si zachovají většinu svých bývalých schopností, které jsou dokonce posíleny jejich proměnou v nemrvé bytosti.

 

Vlastnosti

ghoul gif

3. edice D&D statistiky

 • Velikost – střední

 • typ – humanoid

 • podtyp – nemrtvý

 • přesvědšení – chaoticky zlé

 • obtížnost – 1

Obecné informace

 • oblíbené klima – jakékoliv

 • oblíbené prostředí – jakékoliv

 • zrak – vidění ve tmě

 • jazyk – obecný

Charakteristiky

 • Znehybnění

 • Smrad