Nahoru

Imoen - Xzar - Montaron - Jaheira - Khalid - Ajantis - Garrick - Minsc - Edwin - Dynaheir - Kivan - Coran - Safana - Faldorn - Brawen - Eldoth - Kagain - Quayle - Shar-Teel - Skie - Tiax - Viconia - Xan - Yeslick - Alora - Druhové z Enhanced Edition

 

     
Imoen Hodnocení: 7/10
Rasa: Člověk Vlast.: 9-18-16-17-11-16 Povolání: Zloděj
Přesvědčení: neutrálně dobrý
Kde je: Budete ji moc nabrat, hned jak se probudíte po Gorionově smrti.

Popis: Pokud nehrajete za zloděje, Imoen budete určitě potřebovat. Ze začátku oceníte střelbu z luku, později se hodí i na probodávání. Má slušné charisma, ale jako postava vedoucí dialogy by ho měla mít o dva body víc - to můžete (až někdy od návštěvy Bergostu) kompenzovat jednim z plášťů.
Kdekdo Imoen později vymění za Corana. Imoen můžete mít v jakékoliv partě, nikdo jí zvlášť neuráží.

 

 

     
Xzar Hodnocení: 6/10
Rasa: Člověk Vlast.: 14-16-10-17-16-10 Povolání: Nekromant
Přesvědčení: zmateně zlé
Kde je: Na konci cesty v lokaci kde padl Gorion.

Popis: V partě ho můžete (měli byste) mít jen ve dvojci s Montaronem, a ten je jakožto zloděj-multiclass dost na baterky. Smysl má jen jako druhý zlý mág, protože Edwin je i v BG1 jednička. Xzarova přítomnost ve skupině vám může výrazně ulehčit souboj s prvním zabijákem před vstupem do hospody Přátelská náruč. Xzar s Montaronem se nesnese dohromady s Khalidem a Jaheirou. Do patnácti dnů s nimi musíte dojít do Nashkelu, jinak odejdou a nevrátí se.

 

 

     
Montaron Hodnocení: 5-6/10
Rasa: Půlčík Vlast.: 16-17-15-12-13-9 Povolání: Zloděj/Boj.
Přesvědčení: neutrálně zlé
Kde je: Na konci cesty v lokaci kde padl Gorion.
Popis: Celkově slabší postava - v souboji silnější zloděj, ovšem na úkor zlodějských schopností.

 

     
Jaheira Hodnocení: 6/10
Rasa: Půl-elf Vlast.: 15-14-17-10-14-15 Povolání: Boj./Druid
Přesvědčení: neutrální
Kde je: U pultu v přízemí Přátelské Náruče.

Popis: Do první linie nepatří a její léčitelské schopnosti vás z bryndy nevytáhnou. Jako pro všechny druidy ve hře pro ni budete mít problém sehnat solidnější zbraně - pokud nehrajete hru s datadiskem DSotSC, bude ke konci hry pravděpodobně třímat hůl +1.V EE je to trochu jinak, vzhledem k rozmachu scimitarů (+2 najdete v 2. části zahaleného lesa úplně dole na kamenném poloostrově) a její použitelnosti v pracích je pak celkem slušná. Stejně jako Xzar a Montaron budou naléhat na cestu do Nashkelu. Pokud budete mít Jaheiru v družině, všichni Stínoví druidové v Zahaleném lese na vás budou útočit.


 

     
Khalid Hodnocení: 8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 15-16-17-15-10-9 Povolání: Bojovník
Přesvědčení: neutrálně dobrý
Kde je: U pultu v přízemí Přátelské Náruče.
Popis: Použitelný těžkooděnec - solidní počet životů, zaměření na frekventovaný velký meč. Když mu v páté kapitole nasadíte Rukavice ogří síly (hostinec 'Nízká lucerna' v jižní části BG city), přetrumfne Minsca.


 

     
Ajantis Hodnocení: 6-7/10
Rasa: Člověk Vlast.: 17-13-16-12-13-17 Povolání: Paladin
Přesvědčení: zákonně dobrý
Kde je: Lokace severně od Přátelské Náruče.
Popis: Slušnou a oblíbenou postavu z něj dělá z velké části vysoké charisma. Ale jako bojovník se musí sklonit před Minscem, Kivanem i Khalidem. Paladin v BG1 oproti SoA nemá žádná privilegia, tak proč? (V DSotSC mu ovšem můžete koupit high-end výbavičku v lokaci Chrám.) Ajantis nesnese nikoho zlého, následně je vyzve k boji. Zapomeňte tedy na Edwina, Viconii a jim podobné.


 

     
Garrick Hodnocení: 4/10
Rasa: Člověk Vlast.: 14-16-9-13-14-15 Povolání: Bard
Přesvědčení: zmatený neutrál
Kde je: Před hostincem U Ohnivého Čaroděje v Bergostu. Aby se k vám přidal, musíte splnit jeho úkol.

Popis: V BG1 bardova slabost vyniká ještě více než v BG2. Jako užitečná vlastnost se jeví snad jen automatické určení magických předmětů závislé na bardově úrovni. Dá se využít jako druhotný spellcaster (každá magic missile navíc se vždycky hodí) a druhotný střelec se specializací na kuše/šipky. Pokud jste sadisti a chcete si užít trochu legrace, dejte dohromady Garricka, Eldotha a Skie. Stvoříte milostný trojúhelník, ve kterém bude Garrick jako ňouma a budete mít o důvod víc, proč nechat umřít Eldotha.

 

     
Minsc Hodnocení: 7/10
Rasa: Člověk Vlast.: 18/93-15-15-8-6-9 Povolání: Hraničář
Přesvědčení: neutrálně dobrý
Kde je: Na jihu Nashkelu. Pokud mu do několika málo dnů nepomůžete osvobodit jeho družku Dynaheir, tak vás napadne.
Popis: Jako hrotový útočník je vhodnější Khalid, ale Minsc je univerzálnější a ze začátku hry výrazně užitečnější. Ke konci budete postrádat pár životů. Body dovednosti má ideálně rozděleny mezi velký meč a dlouhý luk. Umí zuřivost berserkra, kterou si jednou za den zvedne základní atributy. Moc se nepokoušejte dávat dohromady Minsca a Edwina, koneckonců, Edwin měl za úkol zabít Dynaheir...

 

     
Edwin Hodnocení: 9/10
Rasa: Člověk Vlast.: 9-10-16-18-9-10 Povolání: Vyvolávač
Přesvědčení: zákonné zlo
Kde je: Na jihu Nashkelu. Chce po vás, abyste mu pomohli zabít Dynaheir.
Popis: Jednoznačně nejlepší kouzelník ve hře, pokud si neděláte starosti s přesvědčením, berte ho. Má dvě bonusová kouzla na každou úroveń. Kromě Minsca a Dynaheir ho nedávejte dohromady s Neerou. Pokud ho máte v družině, čtveřice kouzelníků v Pavoučím lese u tábora banditů na vás nezaútočí.

 

     
Dynaheir Hodnocení: 7/10
Rasa: Člověk Vlast.: 11-13-16-17-15-12 Povolání: Invokátor
Přesvědčení: Zákoné dobro
Kde je: V gnolí pevnosti, musíte ji vysvobodit.
Popis: Velmi schopná kouzelnice, bohužel nemůže používat kouzla jako Zmam osobu, Silná náklonnost, Zmatek. Pokud máte Minsca, bude ho doprovázet (nebo naopak?:). Jednou za den Zpomal jed.

 

     
Kivan Hodnocení: 8/10
Rasa: Elf Vlast.: 18/12-17-14-10-14-8 Povolání: Hraničář
Přesvědčení: zmatené dobrý
Kde je: Lokace High Hedge
Popis: Výborný lučišník použitelný i na blízko - opak Minsca. Mnoho lidí ho považuje za nejlepší charakter ve hře. Kivan se nesnese s Viconií, po nějaké době spolu budou bojovat. V EE verzi MŮŽE nastat s Kivanem problém. Aktivuje se mu úkol Kivan a Tazok; Kivan bude trvat na tom, že musíte najít tábor banditů, aby mohl sundat Tazoka. Řešením je najít lokaci tábor co nejrychleji a odejít, Kivan by měl sklapnout. Pokud ne, je možnost, že po nějaké době nenávratně odejde. Je to mírně zabugované, prý se to dá řešit zabitím a opětovném oživením Kivana, nebo jeho zkameněním a přeměnou zpátky mezi živé.

 

     
Coran Hodnocení: 7/10
Rasa: Elf Vlast.: 14-20-12-14-9-16 Povolání: Boj./zlod.
Přesvědčení: zmateně dobrý
Kde je: Zahalený les I.

Popis: Oproti Montarotovi má jedinu výhodu - naberete ho v pozdější části hry, takže je na vyšší úrovni a jeho zlodějské schopnosti nejsou tak katastrofální. Užitečnější než Imoen co se týče bojů - má nejvyšší obratnost ve hře a společně s Kivanem tvoří smrtonosné duo střelců! S Coranem se vážou dva úkoly. Lov vyvern musíte splnit časově (zabít aspoň jednu vyvernu a doručení hlavy do lokace Chrám) a potom později v Baldur's Gate Brielbařino dítě (hospoda U Rozmařilého Jesetera). Pokud je nesplníte (odmítnete druhý úkol), Coran vás opustí. Pokud ho budete mít dohromady se Safanou, budou spolu flirtovat. Jak to nakonec dopadne, to už víme z BG2 :)

 

     
Safana Hodnocení: 7/10
Rasa: Člověk Vlast.: 13-17-10-16-9-17 Povolání: Zloděj
Přesvědčení: zmateně neutrální
Kde je: Lokace Maják (západní pobřeží)

Popis: Dobrý zloděj, který za Imoen pokulhává snad jen v počtu životů (6/úroveň oproti Imoeniným 8), na druhou stranu má vyšší sílu, tím pádem unese více věcí. Pokud budete mít družinu složenou jenom ze samých bab, nepřidá se k vám. Požádá vás o vyloupení pirátské jeskyně na severu lokace Maják, pokud to nestihnete časově, odejde. Zkuste mít aspoň chvíli Safanu společně s Coranem, pobavíte se. Zmam zvíře jednou za den.

 

     
Faldorn Hodnocení: 5-6/10
Rasa: Člověk Vlast.: 12-15-11-10-16-15 Povolání: Druid
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Zahalený les III.

Popis: V boji nepoužitelnější než Jaheira a jako druidka o něco lepší. Umí přivolat vlka. Papírově se jedná o nejlepšího healera, může mít nejvyšší počet léčících kouzel (prstýnek z datadisku)! Navíc jako jediná (vyjma hlavní postavy) může používat druidská kouzla 5. úrovně, což znamená např. Roj much, který je ultimátní zabiják kouzelníků. Její cíl je vyhladit vliv Železného Trůnu z lesa, tím pádem její úkol v podstatě hned. Nedávejte dohromady s Jaheirou, nesnesou se.

 

     
Brawen Hodnocení: 7-8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 13-16-15-9-16-13 Povolání: Klerik
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Lokace Karneval, musíte na ni použít svitek "Z kamení maso". (Doporučuji koupit předem v Přátelské Náruči, vyjde to výrazně levněji.)
Popis: Spolu s Vicionií nejlepší klerici ve hře. Její zranitelnost je přibližně stejná jako u Jaheiry, ale s ozbrojením je to snazší (Válečné kladivo +2). Jednou za den si může vytvořit zbraň Obřadní kladivo. Má políčeno na mága Tranziga (v Beregostu z něj vytáhnete informaci o poloze Tábora banditů), ale nijak se k tomu nevyjadřuje. To on jí proměnil na kámen, což je dost divné, je to kouzlo 6. úrovně a tím pádem by vám jako mág měl zatopit. Možná měl svitek? Těžko říct. Branwen můžete mít v družině s kýmkoliv, žádný problém jsem u ní nezpozoroval.

 

     
Eldoth Hodnocení: 5/10
Rasa: Člověk Vlast.: 16-12-15-13-10-16 Povolání: Bard
Přesvědčení: Neutrální zlo
Kde je: Zahalený les

Popis: Zlý bard, nepoužitelný ani na kouzlení, ani na boj. Je to asi nejodpudivější postava ze všech a užijete si s ním spoustu legrace. Je v páru se Skie a je to takový vztah Joker&Harley. Ona se snaží o jeho pozornost, on jí posílá do pryč. Obzvlášť když do party přiberete Garricka, vznikne milostný trojúhelník. Jasně, mít dva bardy je vrchol sadismu, ale situace mezi nimi jsou krásně vypjaté. Eldoth je neuvěřitelný slizoun, a všichni ho kromě Skie nesnáší. Nejvíc je to asi vidět u Shar-teel, tu s ním radši ani nedávejte dohromady. Když umře, snad všichni se radují. Umí si vytvářet jedovaté šípy. S Eldothem máte možnost vydírat chlápka jménem Elkart v hospodě Čepel a hvězdy. Po osmi pokusech (každý den 1000 gp) zmizí a na jeho místě bude voják Ohnivé pěsti.

 

     
Kagain Hodnocení: 7/10
Rasa: Trpaslík Vlast.: 16-12-20-15-11-8 Povolání: Bojovník
Přesvědčení: Zákonně zlé
Kde je: Jeden z domků ve středu Beregost

Popis: Houževnatý bojovník s nejvyšší odolností ze všech, která způsobuje pomalou regeneraci. Pokud jste tedy s lektvary na štíru a Kagain je na tom bídně, počkejte pár minut. Ideálně ho nelečte, pokud procházíte mezi lokacema na mapě, jeho odolnost se o to postará sama. Jako tank je nejspíš nejlepší. Kagain je prototyp typického trpaslíka, kterého zajímé jenom zlato, zlato a zlato. Pokud ho přiberete do party, bude trvat na prozkoumání rozbité karavany na křižovatce mezi Beregostem a Přátelskou náručí. Ten úkol asi nefunguje, myslím, že budete potřebovat mód Unfinished business, který doplňuje některé nedotáhnuté věci. Nedávejte ho dohromady s Yeslickem, oba se navzájem považují za idioty a posléze se mezi sebou porubají.

 

     
Quayle Hodnocení: 5/10
Rasa: Gnóm Vlast.: 8-15-11-17-10-6 Povolání: Klerik/iluz.
Přesvědčení: Neutrálně dobrý
Kde je:Před branami města Baldur's Gate.
Popis: Velmi bizarní multiclass, s nízkýou moudrostí. Jednou za den sesílá neviditelnost. Jestli si chcete užít legraci, vezměte si Quayla a Tiax. Nemůžou se ani vystát a vzhledem k tomu, že jsou oba úplně k ničemu. Oba jsou tu asi jenom k pobavení, nebo pokud chcete pořádný hardcore zážitek. Jo, nemá rád druidy, takže pokud máte hlavního charaktera jako druida, a k tomu ještě lépe přeměňovače, vyslechnete si spoustu komentářů.

 

     
Shar Teel Hodnocení: 6/10
Rasa: Člověk Vlast.: 18/58-17-9-14-7-11 Povolání: Bojovník
Přesvědčení: zmateně zlé
Kde je:Lokace jihovýchodně od chrámu

Popis: Na zlý charakter by se daly očekávat lepší statistiky. Nízká odolnost snižuje její použitelnost, je z ní tzn. glass cannon, doporučuji dual wield Varscona + dýka jedu a boty rychlosti a zkusit jí dual na zloděje a využívat schovávání do stínů společně s probodáváním, stane se z ní pak postrach kouzelníků. Jestli máte skupinu složenou jenom ze ženskejch, přidá se hned, pokud tam máte chlapa, musíte jí nejdřív porazit. Pokud jí máte ve skupině a v poslední kapitole vás zajmou Žoldáci Ohnivé pěsti, Angelo vám nikoho nezabije a propustí vás. Je to totiž jeho dcera! Shar-Teel je feministická mužatka. Po chvilce zabije Eldotha (ani se jí nedivím) a s Dornem si vytvoří jakousi podivnou rivalitu. 

 

     
Skie Hodnocení: 6-7/10
Rasa: Člověk Vlast.: 11-18-15-15-8-13 Povolání: Zloděj
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Residence Lorda Silvershielda v severozápadní části Baldur's Gate. Pokud nemáte v družině Eldotha, nepřidá se k vám.

Popis: Bohatá rozmazlená dcerunka, kterou oblbnul Eldoth a vytáhl ven. Jako zloděj není špatná, takový mezistupeň mezi Imoen a Safanou (kompromis mezi silou a odolností). Jako charakter je to fňukna, kterou Eldoth jenom využívá, zkuste jí dohromady s Garrickem. Nebo nechte umřít Eldotha a po smrti jejího otce (Entar Silvershield, zabili ho pošuci v nevěstinci u stok) jí vykopněte, rozpláče se :) Asi jí chuděře nezbyde nic jinýho, než šlapat...

 

     
Tiax Hodnocení: 4/10
Rasa: Gnóm Vlast.: 9-16-16-10-13-9 Povolání: klerik/zloděj
Přesvědčení: zmateně zlé
Kde je: Před hradem Ohnivé Pěsti v Baldur's Gate.
Popis: Celkem bezcenný multiclass. Jednou za den může přivolat ghasta, který je na druhou stranu ideální nárazník proti baziliškům a sirénám. Jinak jsem žádné pořádné využití nenašel kromě čistě herního zážitku. To je potom s Tiaxem veselo, škoda jen, že ve dvojce není hratelný. Nesnáší se s Quaylem, ale do bitky se nepustí. 

 

     
Viconia Hodnocení: 7-8/10
Rasa: Elf Vlast.: 10-19-8-16-15-14 Povolání: Klerik
Přesvědčení: Neutrálně zlé
Kde je: Peldské údolí, pronásleduje ji voják (jako drowa).
Popis: Do zlé party jasná volba. Má 50% magickou odolnost! Pokud jí naberete do party, sníží se vám reputace o 2. Nedávejt k Ajantisovi, jejich konflikt skončí bojem. 

 

     
Xan Hodnocení: 7/10
Rasa: Elf Vlast.: 13-16-7-17-14-16 Povolání: Očarovatel
Přesvědčení: zákonně neutrální

Kde je: Konec Nashkelských dolů.

Popis: Se svou specializací se hodí jenom jako doprovodný čaroděj, kde se hodí se svými ovládacími kouzly, na druhou stranu, vyřazení kouzel jako Magická střela, ohnivá koule, blesk a podobné ho poměrně dost limitují. Jako jediného kouzelníka rozhodně ne. Je to nezdolný pesimista s averzí na Ajantise, Viconii a hlavně na Eldotha. Má osobní meč měsíční čepel, která je mu dost k ničemu.

     
Yeslick Hodnocení: 6/10
Rasa: Trpaslík Vlast.: 15-12-17-7-16-10 Povolání: Bojovník/Klerik
Přesvědčení: Zákoné dobro
Kde je: Doly v Zahaleném Lese.
Popis: "Alter-Jaheira" s jednodušším výběrem zbraně. Jak je Branwen lepší jako klerik, Yeslick je o něco lepší v boji, ale žádná hitparáda to není. Nedávejte dohromady s Kagainem, nakonec dojde na pěsti. Jednou za den může seslat kouzlo Zruš kouzlo.

 

     
Alora Hodnocení: 7/10
Rasa: Půlčík Vlast.: 8-19-12-14-7-10 Povolání: Zloděj
Přesvědčení: Zmatené dobro
Kde je: V noci krade v Síňi zázraků v Baldur's Gate.

Popis: Teoreticky použitelný zloděj, bohužel až příliš pozdě ve hře. Je zajímavá alternativa k Imoen i Safaně. Má druhou největší obratnost ve hře. Navíc v EE dramaticky získala na použitelnosti - její králičí pacička jí zvyšuje statistiky. Zvyšuje následující: +2 k AC, +2 na záchranné hody, +2 ke štěstí a +10% ke všem zlodějským schopnostem. Pořád jí ale brzdí její nedostupnost: Až jí najdete, bude cca na 5. úrovni a se spoustou zlodějských bodů v kapsářství, které, a to ruku na srdce, je v BG1 dost k ničemu. Jinak je to nejveselejší člen družiny, na kterou nedokáže být zlý ani Edwin.