Nahoru

Druhové

hlavní vlastnosti postavy jsou v pořadí jako ve hře, tj. síla - obratnost - odolnost - inteligence - moudrost - charisma

 

Imoen - Minsc - Jaheira - Yoshimo - Aerie - Korgan - (Sir) Anomen - Nalia - Jan - Viconia - Keldorn - Edwin - Hear'Dalis - Valygar - Mazzy - Cernd

Nové postavy z Enhanced Edition:

Hexxat -Willson       
Imoen Hodnocení: 8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 9-18-16-17-11-16 Povolání: Zloděj/Mág
Přesvědčení: Neutrálně dobrý
Kde je: Na začátku vás dostane z cely, něco podobného budete muset udělat vy v pozdější části hry.
Popis: Imoen je velmi schopný mág - na stejné úrovni jako Nalia, která ale bude v SoA tak o dvě úrovně napřed (samozřejmě pokud ji máte), Imoen to ale dožene ve WK (stránka t&t - ToB:Ostatní). Narozdíl od Nalie neni zlodějem jen kvůli možnosti používat zlodějské zbraně - s Imoen budete bez větších problémů (prsten + lektvar) odemykat všechny zámky, ale pokládání pastí si pochopitelně ani nezkusíte..
Berte ji, alternativou je asi jenom Jan, nebo mít hlavní postavu zloděje. (Bez zloděje se hrát zkrátka nedá.:) Navíc je z rodiny.


 

Minsc Hodnocení: 9/10
Rasa: Člověk Vlast.: 18/93-16-16-8-6-9 Povolání: Hraničář
Přesvědčení: Neutrálně dobrý
Kde je: Je v jedné z cel na začátku. Budete ho muset rozzuřit, on pak silou rozbije svou klec a přidá se k vám (spolu s Booem).
Popis: V SoA je Minsc druhým nejlepším válečníkem (pro jeho přesvědčení bych ho dal i na první místo) - Specializuje se na obouruční meče, a těch v SoA neni málo. Příležitostně s dá použít jako průměrný lučišník. Další výhodou je zuřivost - zvýší mu základní vlastnosti, přidá pár životů a učiní ho imuním na různá psychická a zadržující kouzla - včetně Uvěznění (Kangaxx a spol.)
V ToB s obouručákem pokulhává za Sarevokem s naprosto "nebeskými" vlastnostmi, pokud mu ale dáte dvě zbraně - Cep věků, Sekeru neústupnosti, Crom Faeyr atd. - bude pokulhávat Sarevok.


 

Jaheira Hodnocení: 7/10
Rasa: Půlelf Vlast.: 15-17-17-10-14-15 Povolání: Boj./Druid
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Je v jedné cele hned na začátku, musíte ji otevřít klíčem, který je v místnosti s vybavením.
Popis: Jaheira je vůbec nejlepší možný multiclass v SoA (nebo by byl válečník/zloděj lepší?). Jako druid se v SoA dostane na třináctou úroveň ze čtrnácti možných - takže nebude mít kouzla sedmé úrovně. Bez problému bude léčit celou vaší partu, spolu s Knihou překladatelů může zastat roli klerika. Válečník je sice výrazně slabší, ale pokud jí vrazíte nějaký kyj, štít a přes opasky zvýšíte sílu, můžete s ní klidně počítat do první linie. Díky štítu a vysoké obratnosti bude mít opravdu slušné obrané číslo. Romance s hlavní postavou.


 

Yoshimo Hodnocení: 10(0)/10
Rasa: Člověk Vlast.: 17-18-16-13-10-14 Povolání: Lovec odměn
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Přid se k vám ve druhém patře Irenicova vězení, celou hru u vás nezůstane. (Proto ta nula, v závorce u hodnocení)
Popis: Těžko hledat v BG2 lepšího zloděje - vysoká obratnost, odolnost i síla, jediný čistý, navíc specializovaný na pokládání pastí. Dokonce i člověk s možností dual-classu na válečníka. Nebýt toho, že vás při vstupu do Léčebny zradí by byl jasnou volbou. Vzhledem k této okolnosti se zdá výhodnější i během II. a III. kapitoly využívat služeb Jana. Před odchodem do Léčebny ale Yoshima nezapomeňte vzít s sebou - po jeho zradě a souboji s vámi dostanete jeho srdce, které budete moci za velké množstí xp udat v chrámu Imatera na Měděné Čelence.
Pozn.: Pokud v Léčebně necháte nějaký charakter (vyměníte ho za Imoen.), zůstane v Léčebně a v SoA už ho nebudete moci nabrat.


 

Aerie Hodnocení: 5/10
Rasa: Elf Vlast.: 10-17-9-16-16-14 Povolání: Klerik/Mág
Přesvědčení: Zákonně dobrý
Kde je: Můžete ji nabrat po dokončení úkolu v cirkusu na Promenádě.
Popis: Učebnicový příklad nepovedeného multi-classu, v BG1 by se možná uplatnila (asi určitě), ale na konci SoA budete naříkat nad malým počtem kouzel i úrovní. V boji kupodivu nepoužitelná. Romance s hlavní postavou.


 

Korgan Bloodaxe Hodnocení: 10/10
Rasa: Trpaslík Vlast.: 18/77-15-19-12-9-7 Povolání: Berserkr
Přesvědčení: Zmateně zlý
Kde je: V hostinci Měděná Čelenka, Chudinská čtvrť.
Popis: Opravdu špičkový bojovník, škoda toho přesvědčení. V SoA je velké množsvtí slušných seker, v ToB jsou další. Samozřejmě ho můžete naučit i s Crom Faeyrem.


 

(Sir) Anomen Delryn Hodnocení: 9/10
Rasa: Člověk Vlast.: 18/52-10-16-10-12(16)-13 Povolání: Boj./Klerik
Přesvědčení: Zákonně neutrální
Kde je: V hostinci Měděná Čelenka, Chudinská čtvrť.
Popis: Neskutečně silný charakter, s neskutečně odpudivými kecy a vzhledem. Výborný klerik - moudrost je nanic, ovlivňuje počet kouzel prvního až čtvrtého levelu a Anomenovo těžiště kouzel bude v šesté a sedmé. Jako válečník překvapivě taky výborný - pokud nemáte kam dát Crom Faeyr, vemte si Anomena. Obrané číslo mu můžete zvýšit štítem a rukavicemi obratnosti (na 18) Romance s hlavní postavou (ženského pohlaví ;)


 

Nalia De'Arnise Hodnocení: 7-8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 14-18-16-17-9-13 Povolání: Zloděj(4)/Mág
Přesvědčení: Zmateně dobrý
Kde je: V hostinci Měděná Čelenka, Chudinská čtvrť - zadá vám úkol vyčistit její tvrz, pokud si nepospíšíte, půjde napřed a pak ji najdete před její tvrzí. Při pnění dalších úkolů vás ještě jednou na chvíli opustí, pak už je konečně vaše.
Popis: Nalia je zastavený zloděj na čtvrtém levelu, takže nepoužitelný. Určitě ale využijete možnost používat zlodějské zbraně. Jako mág je velmi slušný, o něco silnější než Imoen - budete ji moc cvičit i v II. a III. kapitole. (Rozdíl se vyrovná u Stroje Luma Šíleného.) Pokud nechcete Edwina a chcete k Imoen ještě jednoho mága, berte ji.


 

Jan Jasen Hodnocení: 6(10)/10
Rasa: Gnóm Vlast.: 9-17-15-16-14-10 Povolání: Zlod./Iluz.
Přesvědčení: Zmateně dobrý
Kde je: Vládní čtvrť, po rozhovoru s ním ho budete muset zachránit před jedním šlechticem.
Popis: Pokud hrajete s Imoen, vřele vám doporučuji, na 2,3. kapitolu si vemte Jana - jako multipovolání zloděj/iluzionista se vám bude velmi hodit. Když ho totiž trošku (co nejvíc) naučíte krást, můžete počítat se zbožím z těchto obchodů zdarma: Měděná Čelenka, Dům Galeana Bayleho, Obchod s kouzly (Promenáda), Obchodnice s kouzly v Dobrodruhově krámku, Mae'Varova Gilda, Trhov (až na kováře), zbrojíř/šípař (Wakueenina promenáda) (proto ta desítka v závorce v hodnocení). Nezapomeňte na jeho Techno-rukavice nebo rukavice kapsářství (+20%), lektvary Zlodějského mistrovství (+40%) a Vnímavosti (+20%).
Dále s ním okraďte Ribalda a Džina před stanem Dao v Trhově (Láhev Ifríta, jednou denně na 10 kol vyvolá ifríta).
Těsně před plavbou do Brynlaw ho vyměňte za Yoshima (výše), abyste pak mohli za spoustu zkušeností uplatnit jeho černé srdce, v chrámu Imatera na střeše Měděné čelenky.
Jan se hodí i později, je to velmi slušný zloděj a jeho kouzelnické schopnosti jsou dostačující. Ale kouzla deváté úrovně s nim dlouho sesílat nebudete.. Osobně doporučuji jako druhého mága radši Nalii.
Pokud hrajete s ToB, Jan je jediný (npc) zloděj, který bude moci užívat ToB schopnosti!


 

Viconia DeVir Hodnocení: 10/10
Rasa: Elf Vlast.: 10-19-8-16-18-14 Povolání: Klerik
Přesvědčení: Neutrálně zlý*
Kde je: Vládní čtvrť, fanatici ji chtějí upálit, sundejte ji z hranice a povražděte fanatiky.
Popis: Výborný klerik, vysoké obrané číslo, když jí zvýšíte sílu bude i moc trochu bojovat (a nosit lepší než kroužkovou zbroj) - ale pouze jednou za kolo. *) V ToB můžete její přesvědčení změnit na neutrální, v rozhovorech - nakonec bude mluvit o kráse zničeného města, vy jí řeknete že je to špatné.. (Haakon) Romance s hlavní postavou.


 

Keldorn Firecam Hodnocení: 8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 17-9-17-12-16-18 Povolání: Paladin
Přesvědčení: Zákonně dobrý
Kde je: Ve stokách v chrámové čtvrti kus na západ od vchodu. Bude tam, jen když budete mít zadaný úkol od knězů Helma na vymlácení kultu bezokých.
Popis: Pokud nehrajete za paladina, je to jediná postava, která může používat Crasomyr. Pokud mu zvýšítei obratnost Rukavicemi Obratnosti (najdete ve vesnici nemrtvých, právě během plnění úkolu Nevidoucí Oko), stane se z Keldorna velmi schopný bojovník do první linie. Využijete i jeho zvláštní schopnosti - Pravdivé Vidění, Rozptyl Magii a později v ToB i vyvolávání Devy.


 

Edwin Odesserion Hodnocení: 10/10
Rasa: Člověk Vlast.: 10-10-10-16-18-10 Povolání: Vyvolávač
Přesvědčení: Zákonně zlý
Kde je: Je ve třetím patře Mae'Varovi gildy, pro zpřístupnění zadních místností si nechte zadat úkol od Renala v hlavní budově Stínových. Edwin se k vám přidá v průběhu plnění úkolu.
Popis: "Rodinný" amulet Edwinovi přídává dvě kouzla za úroveň (+2 kouzla ke každé úrovni), a to z něj dělá opravdu špičkového mága, který by těžko hledal konkurenci. Bohužel jako vyvolávač nemá přístup ke kouzlům školy Věštění - např. Pravdivé vidění, Odhal neviditelnost a Určení. Nezapomeňte na možnost použít rukavice obratnosti.


 

Haer'Dalis Hodnocení: 5/10
Rasa: Tiefling Vlast.: 17-17-9-15-13-16 Povolání: Sekáč
Přesvědčení: Zmateně neutrální
Kde je: Narazíte na něj při plnění úkolu pro Realis Shai, zajděte do sklepa hostince U Pěti Džbánků na mostě.
Popis: Jediný bard ve hře, dost podivná postava - kouzlit moc neumí (nepřekročí 6. úroveň kouzel), v boji je dost neschopný a krást taky neumí..


 

Valygar Corthala Hodnocení: 7-8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 17-18-16-10-14-10 Povolání: Stopař
Přesvědčení: Neutrální dobro
Kde je: Je ve svém srubu na Umařině Vrchovině, přidá se k vám, když mu slíbíte, že se s ním vydáte do Planární Koule.
Popis: Valygar je použitelný jak jako lučišník, tak jako válečník - na dvě zbraně, katany. S nimi je víc než dobrý, tři útoky za kolo (na konci dokonce 4). Troufám si říct, že je schopen nahradit i Minsca.


 

Mazzy Fentnová Hodnocení: 7/10
Rasa: Půlčík Vlast.: 15-18-16-10-13-14 Povolání: Bojovník
Přesvědčení: Zákonné dobro
Kde je: Přidá se k vám během plnění hlavního úkolu z Umařiny Vrchoviny - vyčištění Ruin Chrámu. (Případně po jejim propuštění se vrací do domova v Trhově, dům Fentanů)
Popis: Mazzy má velký potenciál stát se výborným válečníkem. Pokud ji přeučíte z krátkého meče a luku na nějaké silnější zbraně (nebo na dva krátké meče) bude v pohodě zvládat i těžší souboje. Samozřejmě budete muset zvýšit její sílu.


 

Cernd Hodnocení: 6/10
Rasa: Člověk Vlast.: 13-9-13-12-18-15 Povolání: Přemněň.
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Je prakticky hned na začátku úkolu v Trhově - ve sklepě Prvního kupce, pošle vás tam.
Popis: Jako druid neni špatný, ale druid sám osobě v SoA moc nevyníká, proto považuji Jaheirou za mnohem lepší. Cernd se může proměňovat na vlkodlaka, později i na většího vlkodlaka, což mu zvýší bojové vlastnosti a udělá z něho celkem schopného válečníka. Já ho nemám rád.

Hexxat

Rasa: Člověk/Upír Vlast.: 20/14–20/16–14–14/12–12/10–18/14  Hodnocení: 10/10

Přesvědčení: Neutrální zlo                            Povolání: Zloděj

Kde je: Postává u baru v Měděné čelence, kde se u vás sama přihlásí o pomoc na hřbitově s jakousi hrobkou. Po splnění bude už jenom vaše.

Popis: Jak už jste si všimli, s Hexxat je něco lehce v nepořádku. Nebylo by to tím, že je černá a má afro, ale protože je upírka. Váže se na to několik pro i proti. Předně, jakožto upír má s přehledem nejlepší vlastnosti, jaké u NPC můžete mít! Nemůže trvale umřít; když jí klesnou životy pod nulu, prostě se půjde na 8 hodin vyspat do svojí rakve (kterou chytře nosí v pytli beztíže – další úložný prostor, jupí!). Rozprskne se vám během těžkého boje okolo a vám se nechce používat quicksave? Stačí na místě přespat a máte jí zpátky. Na druhou stranu: nesmí na přímé světlo, které jí bude zraňovat. Abyste s ní mohli chodit venku, musí na sobě nosit Dragomirův plášť, který jí sice chrání, na druhou stranu jí celkem drasticky snižuje vlastnosti (ty za lomítkem). Na její plné využití doporučuji nezapomínat kdykoliv, když jste vevnitř (nebo je venku tma) sundavat plášt, její vlastnosti jsou hlavně na začátku hry např. při probodávání nedocenitelné (od půlky hry se to dorovná opasky síly). Jediné, co mě snad trochu mrzelo je fakt, že je čistý zloděj. Přece jenom, od určitého levelu už je navyšování zlodějských schopností zbytečné, a třeba kit zabijáka by mi na ní sedl více. Na druhou stranu, lepšího zloděje jako takového ve hře nenajdete.

-

Jak je Hexxat výborná z čistě herního pohledu, jako charakter je... Zatraceně promarněná. Podle mě je to nejhůř napsaná postava z EE verze. Jeden by čekal, že když pojedete proti upírům, dostane se vám spousta komentářů, ale ne. Myslel jsem, že potenciálně nejzajímavější NPC ze všech (černá afro upírka-lesbička?) bude mít mnohem lepší scénáristy. Romance s hlavní postavou pro ženské charaktery, ale upřímně: za nic to nestojí. Navíc jsem u ní zaznamenal asi nejvíc nepřátelských reakcí v družině. Keldorn, Anomen a Valygar je v normě (kdo z nich by proboha toleroval upírku?), ale valil jsem bulvy, když se do Hexxat pustila i celkem tolerantní Mazzy a nekonfliktní Aerie! Kdepak, v hodné družině to s ní ani nezkoušejte, moc daleko byste se nedostali :)

Wilson

Rasa: Medvěd        Vlast.: 18+ - 9 – 18 – 4 – 4 - 4                Hodnocení: 6/10      

Přesvědčení: Pravý Neutrál                                                  Povolání: Grizzly                                      

Kde je: Na Wilsona musíme pomalu. Nachází se v lokaci Heretic Temple, nicméně aby s k vám přidal, musíte si promluvit se Zaviakem. Co to znamená? Potřebujete minimálně přijmout úkoly od Neery a Rasaada. Pokud ani jednoho nechcete v partě, nejjednodušší postup je nabrat Neeru, projít Divokým lesem do Skrytého útočiště, kde si promluvíte s hipíkem Zaviakem, který vám zadá úkol právě s milým méďou. Nyní můžete Neeru klidně opustit a naverbovat Rasaada (Trhov), který vám zpřístupní Abandoned Amphiteatr (Rasaadovy úkoly jsem nejel v češtině, takže si nejsem jistý, jak jsou přeloženy, ale vy už si určitě poradíte). Zde se snažte nevyprovokovat hlavního mnicha (hlavně nezmiňujte jméno Alorgoth, jinak dostanete na držku), který, pokud mu budete správně pochlebovat a přesvědčíte Rasaada, aby vše řešil v klidu, abyste se dostali dál, vám označí na mapě finální místo výše zmíněný Heretic Temple. Tak. Tady musíte jít na jih, přes most (heslo na strážného vám řekne mnich v amfiteátru, kdyby něco, je to 'Brightest light cast the darkest shadow' a chcete se připojit ke kultu) a od vstupu do chrámu dolů, kde je cvičiště s chycenými zvířaty a s naším medvídkem v kleci. Pozor! Až mniši odejdou, nejdříve si s Wilsonem promluvte; pokud ho pustíte bez rozhovoru, odejde a už se nevrátí! Slibte mu, že ho pustíte (buď bojem, nebo podplacením krotitele) a poté běžte zpátky na začátek celé lokace (Rasaada už v tuto chvíli můžete vyrazit, pokud nemáte místo). Tam na vás Wilson čeká, aby vám poděkoval a vy ho můžete v klidu naverbovat. Máte méďu!

Popis: Wilson je, no, ehm... Medvěd. Pokud by byl člověk, byl by ti mnich. Nemůže nosit brnění, pláště, prsteny, ani zbraně (nejsme ve světě Zlatého kompasu); na druhou stranu, se zvyšujícími se levely mu roste jak síla (na úrovni 40 až 23), z jeho pracek se stanou až +5 zbraně s 5 útoky za kolo a hlavně jeho medvědí odolnost. Vzhledem k jeho nízké obratnosti a nemožnosti nosit brnění bude Wilson schytávat hodně ran (a tím myslím fakt HODNĚ). To je vykompenzováno přirozenou regenerací, která začíná na 1hp za kolo a roste až na 6hp za kolo. Wilson má stejně jako Minsc schopnost zuřivosti (bohužel bez imunit) a umí medvědí objetí. Pokud si chcete Wilsona vyzkoušet (kdo by nechtěl?), čeká vás trocha práce. Přece jenom je ze začátku trochu slabší (asi jako Rasaad v jedničce), s postupem úrovní však roste síla jeho holých paží (bare/bear hands – chápete? Chápete? ...no nic). Wilson je potom přístupný v ToB přes portal (pokud ho budete mít alespoň na chvíli v partě, samozřejmě)

-

Wilson nemluví, jenom bručí, mručí a řve. Jediný, kdo tomu rozumí je Zaviak a Vy. V podstatě je to takový osobní Chewbacca (ovšem bez kuše). Co mě trochu zamrzelo, byla celková absence interakce s okolím. Přece jenom když vejdete do hospody s medvědem a nikdo se nad tím ani nepozastaví a barman mu v klidu naleje medovinu (hahaha... už těch pitmých vtipů nechám) a nachystá mu volný pokoj... Na druhou stranu je Wilson roztomilost sama a navíc: Kdy naposled jste hráli RPG s medvědem?  Romance s Hlavní postavou: Ne