Nahoru

Druhové

hlavní vlastnosti postavy jsou v pořadí jako ve hře, tj. síla - obratnost - odolnost - inteligence - moudrost - charisma

Sarevok - Imoen - Minsc - Jaheira - Aerie - Korgan - (Sir) Anomen - Nalia - Jan - Viconia - Keldorn - Edwin - Hear'Dalis - Valygar - Mazzy - Cernd

Nové postavy z Enhanced Edition:

Hexxat -Willson

 

Sarevok Hodnocení: 10/10
Rasa: Člověk Vlast.: 18/00-17-18-17-10-15 Povolání: Bojovník
Přesvědčení: Zmatené zlo *
Kde je: Na začátku ToB, v kapesní sféře, oživte ho a bude vám sloužit.
Popis: Je super, žádné vlastnosti mu přirozeněì nemusíte zvyšovat, jen mu dejte obouručák. Občas se mu povede tzv. Smrtonošův útok za 200 hp. *) V rozhovorech mu postupně můžete změnit přesvědčení na neutrální (Haakon).       
Imoen Hodnocení: 8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 9-18-16-17-11-16 Povolání: Zloděj/Mág
Přesvědčení: Neutrálně dobrý
Kde je: Na začátku vás dostane z cely, něco podobného budete muset udělat vy v pozdější části hry.
Popis: Imoen je velmi schopný mág - na stejné úrovni jako Nalia, která ale bude v SoA tak o dvě úrovně napřed (samozřejmě pokud ji máte), Imoen to ale dožene ve WK (stránka t&t - ToB:Ostatní). Narozdíl od Nalie neni zlodějem jen kvůli možnosti používat zlodějské zbraně - s Imoen budete bez větších problémů (prsten + lektvar) odemykat všechny zámky, ale pokládání pastí si pochopitelně ani nezkusíte..
Berte ji, alternativou je asi jenom Jan, nebo mít hlavní postavu zloděje. (Bez zloděje se hrát zkrátka nedá.http://www.baldursgate.goo.cz:) Navíc je z rodiny.http://www.baldursgate.goo.cz


 

Minsc Hodnocení: 9/10
Rasa: Člověk Vlast.: 18/93-16-16-8-6-9 Povolání: Hraničář
Přesvědčení: Neutrálně dobrý
Kde je: Je v jedné z cel na začátku. Budete ho muset rozzuřit, on pak silou rozbije svou klec a přidá se k vám (spolu s Booem).
Popis: V SoA je Minsc druhým nejlepším válečníkem (pro jeho přesvědčení bych ho dal i na první místo) - Specializuje se na obouruční meče, a těch v SoA neni málo. Příležitostně s dá použít jako průměrný lučišník. Další výhodou je zuřivost - zvýší mu základní vlastnosti, přidá pár životů a učiní ho imuním na různá psychická a zadržující kouzla - včetně Uvěznění (Kangaxx a spol.)
V ToB s obouručákem pokulhává za Sarevokem s naprosto "nebeskými" vlastnostmi, pokud mu ale dáte dvě zbraně - Cep věků, Sekeru neústupnosti, Crom Faeyr atd. - bude pokulhávat Sarevok.


 

Jaheira Hodnocení: 7/10
Rasa: Půlelf Vlast.: 15-17-17-10-14-15 Povolání: Boj./Druid
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Je v jedné cele hned na začátku, musíte ji otevřít klíčem, který je v místnosti s vybavením.
Popis: Jaheira je vůbec nejlepší možný multiclass v SoA (nebo by byl válečník/zloděj lepší?). Jako druid se v SoA dostane na třináctou úroveň ze čtrnácti možných - takže nebude mít kouzla sedmé úrovně. Bez problému bude léčit celou vaší partu, spolu s Knihou překladatelů může zastat roli klerika. Válečník je sice výrazně slabší, ale pokud jí vrazíte nějaký kyj, štít a přes opasky zvýšíte sílu, můžete s ní klidně počítat do první linie. Díky štítu a vysoké obratnosti bude mít opravdu slušné obrané číslo. Romance s hlavní postavou.


 

Aerie Hodnocení: 5/10
Rasa: Elf Vlast.: 10-17-9-16-16-14 Povolání: Klerik/Mág
Přesvědčení: Zákonně dobrý
Kde je: Můžete ji nabrat po dokončení úkolu v cirkusu na Promenádě.
Popis: Učebnicový příklad nepovedeného multi-classu, v BG1 by se možná uplatnila (asi určitě), ale na konci SoA budete naříkat nad malým počtem kouzel i úrovní. V boji kupodivu nepoužitelná. Romance s hlavní postavou.


 

Korgan Bloodaxe Hodnocení: 10/10
Rasa: Trpaslík Vlast.: 18/77-15-19-12-9-7 Povolání: Berserkr
Přesvědčení: Zmateně zlý
Kde je: V hostinci Měděná Čelenka, Chudinská čtvrť.
Popis: Opravdu špičkový bojovník, škoda toho přesvědčení. V SoA je velké množsvtí slušných seker, v ToB jsou další. Samozřejmě ho můžete naučit i s Crom Faeyrem.


 

(Sir) Anomen Delryn Hodnocení: 9/10
Rasa: Člověk Vlast.: 18/52-10-16-10-12(16)-13 Povolání: Boj./Klerik
Přesvědčení: Zákonně neutrální
Kde je: V hostinci Měděná Čelenka, Chudinská čtvrť.
Popis: Neskutečně silný charakter, s neskutečně odpudivými kecy a vzhledem. Výborný klerik - moudrost je nanic, ovlivňuje počet kouzel prvního až čtvrtého levelu a Anomenovo těžiště kouzel bude v šesté a sedmé.http://www.baldursgate.goo.cz Jako válečník překvapivě taky výborný - pokud nemáte kam dát Crom Faeyr, vemte si Anomena. Obrané číslo mu můžete zvýšit štítem a rukavicemi obratnosti (na 18)http://www.baldursgate.goo.cz Romance s hlavní postavou (ženského pohlaví ;)


 

Nalia De'Arnise Hodnocení: 7-8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 14-18-16-17-9-13 Povolání: Zloděj(4)/Mág
Přesvědčení: Zmateně dobrý
Kde je: V hostinci Měděná Čelenka, Chudinská čtvrť - zadá vám úkol vyčistit její tvrz, pokud si nepospíšíte, půjde napřed a pak ji najdete před její tvrzí. Při pnění dalších úkolů vás ještě jednou na chvíli opustí, pak už je konečně vaše.
Popis: Nalia je zastavený zloděj na čtvrtém levelu, takže nepoužitelný. Určitě ale využijete možnost používat zlodějské zbraně. Jako mág je velmi slušný, o něco silnější než Imoen - budete ji moc cvičit i v II. a III. kapitole. (Rozdíl se vyrovná u Stroje Luma Šíleného.) Pokud nechcete Edwina a chcete k Imoen ještě jednoho mága, berte ji.


 

Jan Jasen Hodnocení: 6(10)/10
Rasa: Gnóm Vlast.: 9-17-15-16-14-10 Povolání: Zlod./Iluz.
Přesvědčení: Zmateně dobrý
Kde je: Vládní čtvrť, po rozhovoru s ním ho budete muset zachránit před jedním šlechticem.
Popis: Pokud hrajete s Imoen, vřele vám doporučuji, na 2,3. kapitolu si vemte Jana - jako multipovolání zloděj/iluzionista se vám bude velmi hodit. Když ho totiž trošku (co nejvíc) naučíte krást, můžete počítat se zbožím z těchto obchodů zdarma: Měděná Čelenka, Dům Galeana Bayleho, Obchod s kouzly (Promenáda), Obchodnice s kouzly v Dobrodruhově krámku, Mae'Varova Gilda, Trhov (až na kováře), zbrojíř/šípař (Wakueenina promenáda) (proto ta desítka v závorce v hodnocení). Nezapomeňte na jeho Techno-rukavice nebo rukavice kapsářství (+20%), lektvary Zlodějského mistrovství (+40%) a Vnímavosti (+20%).
Dále s ním okraďte Ribalda a Džina před stanem Dao v Trhově (Láhev Ifríta, jednou denně na 10 kol vyvolá ifríta).
Těsně před plavbou do Brynlaw ho vyměňte za Yoshima (výše), abyste pak mohli za spoustu zkušeností uplatnit jeho černé srdce, v chrámu Imatera na střeše Měděné čelenky.
Jan se hodí i později, je to velmi slušný zloděj a jeho kouzelnické schopnosti jsou dostačující. Ale kouzla deváté úrovně s nim dlouho sesílat nebudete.. Osobně doporučuji jako druhého mága radši Nalii.
Pokud hrajete s ToB, Jan je jediný (npc) zloděj, který bude moci užívat ToB schopnosti!


 

Viconia DeVir Hodnocení: 10/10
Rasa: Elf Vlast.: 10-19-8-16-18-14 Povolání: Klerik
Přesvědčení: Neutrálně zlý*
Kde je: Vládní čtvrť, fanatici ji chtějí upálit, sundejte ji z hranice a povražděte fanatiky.
Popis: Výborný klerik, vysoké obrané číslo, když jí zvýšíte sílu bude i moc trochu bojovat (a nosit lepší než kroužkovou zbroj) - ale pouze jednou za kolo.http://www.baldursgate.goo.cz *) V ToB můžete její přesvědčení změnit na neutrální, v rozhovorech - nakonec bude mluvit o kráse zničeného města, vy jí řeknete že je to špatné.. (Haakon) Romance s hlavní postavou.


 

Keldorn Firecam Hodnocení: 8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 17-9-17-12-16-18 Povolání: Paladin
Přesvědčení: Zákonně dobrý
Kde je: Ve stokách v chrámové čtvrti kus na západ od vchodu. Bude tam, jen když budete mít zadaný úkol od knězů Helma na vymlácení kultu bezokých.
Popis: Pokud nehrajete za paladina, je to jediná postava, která může používat Crasomyr. Pokud mu zvýšítei obratnost Rukavicemi Obratnosti (najdete ve vesnici nemrtvých, právě během plnění úkolu Nevidoucí Oko), stane se z Keldorna velmi schopný bojovník do první linie. Využijete i jeho zvláštní schopnosti - Pravdivé Vidění, Rozptyl Magii a později v ToB i vyvolávání Devy.


 

Edwin Odesserion Hodnocení: 10/10
Rasa: Člověk Vlast.: 10-10-10-16-18-10 Povolání: Vyvolávač
Přesvědčení: Zákonně zlý
Kde je: Je ve třetím patře Mae'Varovi gildy, pro zpřístupnění zadních místností si nechte zadat úkol od Renala v hlavní budově Stínových. Edwin se k vám přidá v průběhu plnění úkolu.
Popis: "Rodinný" amulet Edwinovi přídává dvě kouzla za úroveň (+2 kouzla ke každé úrovni), a to z něj dělá opravdu špičkového mága, který by těžko hledal konkurenci. Bohužel jako vyvolávač nemá přístup ke kouzlům školy Věštění - např. Pravdivé vidění, Odhal neviditelnost a Určení. Nezapomeňte na možnost použít rukavice obratnosti.


 

Haer'Dalis Hodnocení: 5/10
Rasa: Tiefling Vlast.: 17-17-9-15-13-16 Povolání: Sekáč
Přesvědčení: Zmateně neutrální
Kde je: Narazíte na něj při plnění úkolu pro Realis Shai, zajděte do sklepa hostince U Pěti Džbánků na mostě.
Popis: Jediný bard ve hře, dost podivná postava - kouzlit moc neumí (nepřekročí 6. úroveň kouzel), v boji je dost neschopný a krást taky neumí..


 

Valygar Corthala Hodnocení: 7-8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 17-18-16-10-14-10 Povolání: Stopař
Přesvědčení: Neutrální dobro
Kde je: Je ve svém srubu na Umařině Vrchovině, přidá se k vám, když mu slíbíte, že se s ním vydáte do Planární Koule.
Popis: Valygar je použitelný jak jako lučišník, tak jako válečník - na dvě zbraně, katany. S nimi je víc než dobrý, tři útoky za kolo (na konci dokonce 4). Troufám si říct, že je schopen nahradit i Minsca.


 

Mazzy Fentnová Hodnocení: 7/10
Rasa: Půlčík Vlast.: 15-18-16-10-13-14 Povolání: Bojovník
Přesvědčení: Zákonné dobro
Kde je: Přidá se k vám během plnění hlavního úkolu z Umařiny Vrchoviny - vyčištění Ruin Chrámu. (Případně po jejim propuštění se vrací do domova v Trhově, dům Fentanů)
Popis: Mazzy má velký potenciál stát se výborným válečníkem. Pokud ji přeučíte z krátkého meče a luku na nějaké silnější zbraně (nebo na dva krátké meče) bude v pohodě zvládat i těžší souboje. Samozřejmě budete muset zvýšit její sílu.


 

Cernd Hodnocení: 6/10
Rasa: Člověk Vlast.: 13-9-13-12-18-15 Povolání: Přemněň.
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Je prakticky hned na začátku úkolu v Trhově - ve sklepě Prvního kupce, pošle vás tam.
Popis: Jako druid neni špatný, ale druid sám osobě v SoA moc nevyníká, proto považuji Jaheirou za mnohem lepší. Cernd se může proměňovat na vlkodlaka, později i na většího vlkodlaka, což mu zvýší bojové vlastnosti a udělá z něho celkem schopného válečníka. Já ho nemám rád.