NEW! Kozahův prorok v mapě Vykopávky

Pokud v mapě Vykopávky chcete splnit zlou variantu úkolu pro Charlestona Niba*, vedoucího archelogického výzkumu, budete muset z podzemních síní vynést na povrch Idol - sochu zakázaného boha Kozaha. Na slunci vás bude očekávat mstitel Kozahův - démon - "Prorok" - je velice silný, imuní na střelná zranění, má přibližně 90 hp a bohužel neni považován za nemrtvého.

Opravdu na férovku ho snad ještě nikdo nezabil. Někde v internetu putuje tip, jak tohoto démona za 4000 xp zabít - pomocí neviditelné postavy střílející z kouzelné hůlky, nebo tak něco.

Jinou, řekl bych o něco čistší metodou je použít neviditelného zloděje. Vylezte z podzemního chrámu jen se zlodějem, zrychlete ho(!). Schovejte ve stínu a vydejte se k Proroku - pár kroků na jih. Zasaďte mu první zranění probodnutím a vyslechněte si jeho sdělení v cizí řeči. Poté utíkejte z jeho dohledu směrem na sever. Váš zloděj je zrychlen a Prorokovi uteče. Nezapomeňte na schopnost nepřátel v BG1 nesledovat nikoli vás, ale vaše cílové body. Jakmile budete mít jistotu, že vás nenásleduje, stačí se znovu schovat a opakovat do omrzení (90 hp).

Pokud chcete obětovat několik Lektvarů neviditelnosti, celá záležitost bude jednodušší.

Zkoušet radno se zlodějem s násobitelem 3, i tak to chce trpělivost. Nezapomeňte, že pokud dáte kritický zásah (pravděpodobnost 1:20), zranění bude takřka třikrát větší.

screenshot

 

*) Pokud máte datadisk TotSC, můžete Idol a Starobylé brnění z dungeonu pod Gullykinem také směnit s Duchem Ulcasterem za meč Upíří pomsta.


NEW! Léčení na dálku

Během souboje můžete léčit své postavy knězem i zdálky (přestože v popisu kouzel stojí "dosah: dotknutá osoba"). Stačí zraněné postavě zadat chůzi těsně ke knězi - kněz začne kouzlit a vy můžete pokračovat v boji.


Základní soubojvé strategie

 • Střelba - především pak z luků - je v BG1 základ. Jako štít můžete použít vyvolané potvory nebo postavu, na kterou jste zakouzlili 'Útočiště' nebo 'Otikulovu nezdolnou kouli'. (Ustřílet můžete Sarevoka i Drizzta.)


 • Maximální životy při postupu na vyšší level

  Před postupem na vyšší level nezapomeňte hru uložit. Pokud nebudete s narolovanými životy spokojeni, zkuste to znovu - tabulka podle povolání:

  odolnost bojovník, hraničář, paladin klerik zloděj, bard, druid mág
  3-5 1k10-1 1k8-1 1k6-1 1k4-1
  6-14 1k10+0 1k8+0 1k6+0 1k4+0
  15 1k10+1 1k8+1 1k6+1 1k4+1
  16 1k10+2 1k8+2 1k6+2 1k4+2
  17 1k10+3 1k8+2 1k6+2 1k4+2
  18 1k10+4 1k8+2 1k6+2 1k4+2
  19-20 1k10+5 1k8+2 1k6+2 1k4+2
  21-23 1k10+6 1k8+2 1k6+2 1k4+2
  24-25 1k10+7 1k8+2 1k6+2 1k4+2

  Záhadný červený mág v BG1 lokace Nashkel   Od: Da Lucca

  Když půjdeš na Nashkelský hřbitov u chrámu, je tam asi 30 pomníků, možná víc. Když na jeden z nich (souřadnice x=2923 y=1282, pro zobrazení souřadnic stiskni 'L') klikneš (poprvé), objeví se červený mág. Jmenuje se Daer' Ragh. Promluví k tobě a zmizí. Klikneš podruhé, zase se objeví, promluví a zmizí. No a když klikneš po třetí, tak se objeví, promluví a zakouzlí 8, možná víc Phoenix guardů a hned hodí Dimenzionální dveře a je pryč. Zabít je je tvrdší kočkování - je potřeba zvolit vhodnou taktiku!!!). Při dalším kliknutí na náhrobek (počtvrté) se zase objevil, seslal kámoše Phoenix guardy a zase dimenzion door a byl pryč a po pátý a po šestý taky, pořád stejný scénář!!!???

  Kilnout ho při prvním objevení nemá smysl - 100 xp, 50 gp..

  Celkem dobrá sranda je povodit tak 20 Phoenix guardu po Nashkelu


  Zbraňové a zlodějské dovednosti

  Nezohledňujte dovednosti na pokračování v BGII:SoA - při importu budete všechny dovednosti nastavovat znovu.


  Pověst a nakupování

  Dokud nebudete mít pověst 20, tak radši šetřte než nakupujte. S maximální pověstí budete mít slevy 50%! Nemá smysl si "kupovat" pověst v chrámech - ve hře je obrovské množství úkolů na zvýšení pověsti.


  Fullscreen vs. okno

  Poukd vám vaděj velký pixely, je tu možnost pustit si BG1 v okně. Grafika je hned o dvě třídy lepší. Nevýhodou je mimo jiné i to, že se dost nešikovně posouvá po mapě myší. A zkrátka fullscreen je fullscreen.

  Buď můžete obraz přepnout do okna kombinací Alt+Enter, nebo zaškrtnutí nabídky v nastavení během hry.


  Zrychlit hru

  V konfiguraci si nastavte maximální rychlost NPC (60 fps). Všechny postavy pak budou chodit přibližně jako v Boots of speed a celá hra plyne rychleji.

  • Nadupejte si jednoho válečníka, vlezte mezi nepřátele a až vám budou docházet síly, vypijte lektvar neviditelnosti, stáhněte se do zázemí, vylečte a opakujte.
  • Ve většině soubojů proti silné partě je naprosto klíčové útočit všemi vždy na jednu postavu. To platí i pro souboje s vlkodlaky, v Drulagově věži strážci vchodu do druhého patra ad.
  • Kouzla znehybňující soupeře mohou velmi pomoci - Děs, Drž osobu, Příkaz a Algernonův plášť (neomezený počet použití 'Zmam osobu', ale funguje třeba i na pavouky).
  • Kombinace Smrdícího mraku (nebo Pavučiny) se střelbou a útočnými kouzly (Ohnivá koule!).
  • Ve hře je obrovské množství hůlek, především ohnivých. Nebojte se je používat. Pokud vás peníze netlačí, můžete prodejem a následným odkoupením v obchodě hůlky dobíjet.