Speciální edice

Pokud si v sekci downloads stáhnete (a zkopírujete do adresáře override) BG2_SE, tedy speciální edici, nebo máte platinovou edici BG2, nezapomeňte navštívit dva výborné obchodníky - Jovula v Měděné Čelence a nějakou ženskou v Dobrodruhově krámku.

Mezi nejzajímavější věci patří Róba Vecny která snižuje dobu sesílání o 4 (!) a poskytuje různé ochrany, Balduranovo brnění (AC -1, +1 Cha, +5 HP), Balduranův štít (AC +4, Síla -1, odvrací beholderovi blesky), Ninja-to pro mnichy, prak +5 a zlodějský prsten.


Brnění AC-1 hned na začátku a zdarma

Stačí si sehnat svitek Omezené přání - dá se ukrást (nebo koupit za 1000gp pro ty co nemaj Jana) v Obchodě s kouzly nebo v Dobrodurhově krámku, Wakueenina promenáda. Pak ho seslat a přát si "magický předmět". Vypade z toho Plná plátová +2.http://www.baldursgate.goo.cz

Pokud máte nízkou moudrost, vypijte Lektvar pochopení - obchodnice s lektvary na Mostě u Opuštěného domu.


Další dobrá brnění v druhé kapitole

V Athkatle jsou tušim čtyři nadpupanější party dobrodruhů - Jedna je v Chrámové čtvrti v Chráněném domě, viz níže (Katana +3.http://www.baldursgate.goo.cz), další je v Delorasově hostinci na Mostě - zbyde po nich pár kousků dobrých brnění - AC od 2 do 0, nějaké kožené a hezká Bumerangová dýka +2. Třetí je opět v chrámové čtvrti - ve stokách, vede jí trpaslík a chce od vás 1000gp za to, že vás nenapadne. Hned na začátku to není jednoduchý souboj, ale pokud ovládáte kouzla jako Emoce a Epidemie Hmyzu, neni problém. No a poslední, kterou určitě znáte, je v jednom hostinci na severu Promenády. Mají slušný Plášť nezjištění, "ještě lepší" prokletý meč, jednu plnou plátovou zbroj a to je vše.


Kniha překladatelů

V Oghmově chrámu, v docích je v jedné polici. Umožňuje na cestách využívat služby tohoto chrámu - dávat příspěvky, nakupovat (bohužel ne prodávat) a hlavně využívat jejich kouzla - obnova, oživení, vzkříšení. Na knihu kliknete pravym tlačítkem, dáte rozmluvu a jdete do hry (G)http://www.baldursgate.goo.cz.


Katana +3: Zuřivost nebes / Celestial Fury

Pokud chcete Katanu +3, zajděte do Chráněného domu v Chrámové čtvrti. Jeden kouzelník vás vyhodí a teleportuje se kamsi. Přízemím se dostanete ke schodům. Na cestě vás ale čeká souboj s démonem (12 500 xp) a Ifritem. Ve druhém patře vás čeká souboj s nepříliš slabými nepřáteli. Když je odrovnáte (dejte si pozor na zloděje, který bude probodávat postavy vzadu), najdete u nich spoustu magických zbraní, zbrojí a helem, mezi nimi i Zuřivost nebes +3.

A co dělá? Seznam předmětů

Všechno tkví v tom, že i když zbraň nemůže zasáhnout, spustí se Dunící hrom, tedy když se protivník neubrání se svým AC. Takže můžete teoreticky Kangaxxe omráčit, aniž byste ho zasáhli…


Prsten odemykání + 25% a Prsten citlivosti na nebezpečí +20%

Prsten odemykání, pro Imoen (má s ním 130%) naprosto skvělý prsten, se nachází v podzemí Stínových zlodějů. Vydáte se na sever a projdete kolem trénujících zlodějů až se dostanete do jakési místnosti, kde vám jeden zloděj nábídne, jestli nechcete oddělat Arana, v tom se tam ale objeví jiný zloděj a tohodle za zradu potrestá, jak jinak, smrtí. Po zloději tento prsten zbude.

Pak je ještě jeden málo známý prsten pro zloděje - Citlivosti na nebezpečí, +20% na odhalení pastí. Je umístěn v Planární kouli, v místnosti s Lavokem v jednom sloupku jeho "trůnu".


Lich v City Gates a meč Daystar

V hospodě v Branách je za tajnými dveřmi lich, hlídající dlouhý meč Hvězda Dne (proti nemrtvým).

Umí kouzlo 'Brána', které vyvolává pekleného démona. Pokud na sobě budete mít 'Ochranu před zlem', démon se obrátí proti lichovi. Jednou z mnoha dalších možností je počkat až zakouzlí ochrany a seslat svitek Ochrana před nemrtvými. Lich vás pak bude ignorovat a vy můžete vyčkat, až mu spadnou všechny ochrany.


Železný roh Valhaly

Zajisté máte Stříbrnný roh Valhaly - ten je v domě u obchodu s rybami na Mostě v Athkatle, ale teď jak z něj udělat Železný? Bude potřeba: Stříbrnný roh Valhaly, 7000, Diamant a Beljuril. Diamant si někde seženete a beljuril je ve Větrnejch vršcích na stejným místě jako Hledač srdcí +3, další beljuril můžete koupit od majitele slepic na Umařině vrchovině.

S tím vším zajděte na Wakueeninu promenádu k obchodníkovi na dřevěný terase, jižně od Dobrodruhova krámku. Zeptejte se ho, zda umí dělat zbraně. Řekne že to děla Cromwell, ale on že umí dělat rohy. Upozorní vás na to, že máte Stříbrný roh a diamant, bude chtít 2000 a udělá vám z něj roh Bronzový. Pak vás upozorní že máte Bronzový roh a Beljuril, bude chtít 5000 a udělá vám z něj roh Železný.

Jednou za den přivolá na minutu zuřivého válečníka deváté úrovně. Nic moc.


Ifrití láhev

Džin před stanem Dao v Trhově má výbornou láhev, jednou denně vyvolá Ifrita, na 10 kol. Musíte mu jí samozřejmě ukrást, kapsářství 130 % bude bohatě stačit.


Ribaldův Ring of regeneration

Stačí okrást Ribalda a máte další Ring of regeneration! (Ten druhý je v Léčebně, v prvním patře. Sekce t&t - SoA: ostatní, Hádanky v prvním patře Léčebny.)


Ring of ram - Prsten beranidla

Mág uprostřed vládní budovy (Tolegrais) má usebe skvělý Ring of ram - jednou denně 5-20 zranění cíli. Platí na všechny - bez ohledu na ochrany a obrané číslo. Ukradněte ho. Pak ho znovu můžete neviditelným zlodějem před soubojem ukrást v Planární kouli a následně po souboji sebrat ze země. Což už samozřejmě není úplně fair.


Palcát níčení +2

U Bodhi najdete Palcát níčení +1, Cromwell vám ho vylepší - potřebujete ilithiovou rudu. Tu získáte následovně:

V chrámu Helma vám jeden kněz zadá úkol (až poté co přislíbíte pomoc Hlavnímu stážci s kultem Nevidoucího oka), máte zajistit, aby Sir Searls udělal Helmovi sochu. Sir Searls je zrovna na návštěvě u jedné rodiny ve Vládní čtvrti - u jaké se dozvíte ze zápisků v deníku.

Sir Searls vám řekne, že bude pracovat jedině s ilithiem a doporučí vám obchodnici s kovy na Wakueenině promenádě. Tam se vydejte.

Obchodnice ale tvrdí že ilithium nemá. Nejdřív si řekněte o to, aby vám udělala napodobeninu. Za den se vrátí a bude požadovat větší sumu - odmítněnte a chtějte po ní, ať vám prozradí svůj zdroj - duergar v Měděné čelence. Pak si kupte i falešnou slitinu.

Vydejte se do Měděné čelenky. Po dlouhém rozhovoru vám dodavatel řekne že ho okradl trpaslík jménem Neb (pamatujete?), který momentálně bydlí v Opuštěném domě na Mostě. Neba zabijte, oberte ho o ilithium a jeho hlavu.

Vydejte se za Sirem Searlsem, dejte si pozor, abyste mu nedali pravé ilithium - radši ho dočasně odhoďte na zem. Sir to pozná a urazí se, odjede z města.

Ve vládní budově ještě někomu vražte Nebovu hlavu (byl stíhán) a vydejte se do Helmova chrámu.

Tam řekněte tomu, kdo vám zadal úkol, že to dopadlo tak jak to dopadlo. Helm ale v napodobenině ilithia pozná snad nějaký obličej (či co) a vy ještě za odměnu dostanete Helmu slávy.

Přesto, že se palcát jmenuje "+2", je očarován jako zbraň +5 - záchranný hod proti smrti si hází i Kangax.http://www.baldursgate.goo.cz


Bezedný pytel

Rozhodně neopuste první patro Léčebny bez tohoto pytle! Snažte se projít celou Čarotvrz, jsou tu skvělé věci.

Do pytle můžete dát 100 jakýcholi předmětů (výjímkou jsou jiné pytle a schránky) a nebude se vám počítat jejich váha.


Kniha nekonečných kouzel

V Brynlaw se zastavte v baráku na severovýchodě. Když trošku vyprovokujete kouzelníka a následně ho zlikvidujete, dostanete kromě Strážního kamene léčebny (mohli jste ho použít pro vstup) knihu nekonečných kouzel.

Z ní mohou všechna povolání sesílat denně jedno kouzlo. Vtip je v tom, že na každé stránce je jedno kouzlo, když otočíte na další, nemůžete se vrátit. Ta nejlepší jsou: Odvracení kouzel (12 úrovní), Povolej Wyverna a Ohnivá koule.


Plášť zrcadlení a plášť odrazu

Oba tyto pláště získáte v podmořském městě v soubojích se Shauhaginy. Plášť zrcadlení je jedna z nejmocnějších věcí - útočná kouzla odráží zpět, to se netýká psychyckých kouzel jako ovládnutí, ale týká se i nemířených kouzel jako Fireball nebo Vadnutí Abi-Dalzima. Plášť odrazu vrací ke zdroji elektrické zranění.


Rukavice pádné rány

Rukavice dávají +4 bonus na zásah i zranění při útoku pěstí, pro mnicha to nejlepší. Ale získáte je, pokud vím, jen když se nepřidáte na stranu rebelů a zabijete prince, u nějaké mrtvoly budou.


Čepel vlny

Nezapomeňte, že princ má čepel vlny potřebnou pro sestavení Vlny, halapartny +4.


Bazar v Ust'Natha

Hned na vstupní plošině jsou tři obchodníci prodávající normální zboží, tedy nedrowí. Mezi zajímavé patří: Róba zlého arcimága, Zvětšovatel +3, Žezlo úderu +3 - hůl pro mágy a kněze, zranění 1k8 +3, +10 proti golemům, ty si házej proti smrti jinak umírají, dále pak ještě Štít hlídky +4.


Zloděj duší +4

Pokud jste se rozhodli hrát za válečníka nebo barbara směřovaného na obouruční meč, nedávejte mu dobré přesvědčení! - Pokud bude neutrální nebo zlí, bude moct používat Zloděj duší +4 - s každým zásahem kumulativní postih -2 na THAC0 protivníka. Meč vlastní jeden Démon rytíř v doupěti Kuo-Toa, musíte před Demogorgona poslat nějaké zvíře, pak se objeví.


Hůl mágů +5

Obdobu Crasomyru určenou pro mágy vlastní kouzelnice v Místnosti zlomené runy, do které se dostanete z Mostu - přibližně ve středu mostu budou na jednom domě dvoje dveře, oboje zapastěné. Když je odpastíte, odemknete a otevřete, objeví se za jednimi neprostupná temnota. Dveřmi můžete projít pouze pokud máte Kámen darebáků (Jeden je například v Mae'Varově gildě u obchodníka).

V tomto mini-mini-dungeonu vás čeká souboj, ve třetí kapitole asi dost tuhý. Pomoci vám můžou zlodějovi pasti které nakladete na místo kam se teleportuje Lich (Je za něj myslim 50000xp), Ochrana před zkameněním proti Staršímu Orbovi a klasické postupy popsané v bestiáři.

Hůl zraňuje 1k6+1, ale zasahuje jako zbraň +5. Jednou denně sesílá kombinaci ohnivé koule a blesku a hlavně Past na kouzla. Kdykoliv hůl zvolíte jako výchozí zbraň se nositel stane neviditelným a chráněný před zlem. S každým zásahem Rozptyl magii na cíl, jako Crasomyr. Hůl můžou používat jen mágové.


Prsten Gaxxe

Jednoznačně nejlepší prsten ve hře (konkurencí je, řekl bych, asi jen Prsten ovládnutí ohně, Prsten ovládnutí země a Pečetní prsten rodiny De'Arnis - seznam magických prstenů). Prsten je ve vlastnictví nejsilnějšího Licha ve hře - Kangaxxe.