V této kategorii nejsou žádné články. Jsou-li na stránce zobrazeny podkategorie, mohou obsahovat články.

Podkategorie

hlavní vlastnosti postavy jsou v pořadí jako ve hře, tj. síla - obratnost - odolnost - inteligence - moudrost - charisma

 

Imoen - Minsc - Jaheira - Yoshimo - Aerie - Korgan - (Sir) Anomen - Nalia - Jan - Viconia - Keldorn - Edwin - Hear'Dalis - Valygar - Mazzy - Cernd

Nové postavy z Enhanced Edition:

Hexxat -Willson       
Imoen Hodnocení: 8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 9-18-16-17-11-16 Povolání: Zloděj/Mág
Přesvědčení: Neutrálně dobrý
Kde je: Na začátku vás dostane z cely, něco podobného budete muset udělat vy v pozdější části hry.
Popis: Imoen je velmi schopný mág - na stejné úrovni jako Nalia, která ale bude v SoA tak o dvě úrovně napřed (samozřejmě pokud ji máte), Imoen to ale dožene ve WK (stránka t&t - ToB:Ostatní). Narozdíl od Nalie neni zlodějem jen kvůli možnosti používat zlodějské zbraně - s Imoen budete bez větších problémů (prsten + lektvar) odemykat všechny zámky, ale pokládání pastí si pochopitelně ani nezkusíte..
Berte ji, alternativou je asi jenom Jan, nebo mít hlavní postavu zloděje. (Bez zloděje se hrát zkrátka nedá.:) Navíc je z rodiny.


 

Minsc Hodnocení: 9/10
Rasa: Člověk Vlast.: 18/93-16-16-8-6-9 Povolání: Hraničář
Přesvědčení: Neutrálně dobrý
Kde je: Je v jedné z cel na začátku. Budete ho muset rozzuřit, on pak silou rozbije svou klec a přidá se k vám (spolu s Booem).
Popis: V SoA je Minsc druhým nejlepším válečníkem (pro jeho přesvědčení bych ho dal i na první místo) - Specializuje se na obouruční meče, a těch v SoA neni málo. Příležitostně s dá použít jako průměrný lučišník. Další výhodou je zuřivost - zvýší mu základní vlastnosti, přidá pár životů a učiní ho imuním na různá psychická a zadržující kouzla - včetně Uvěznění (Kangaxx a spol.)
V ToB s obouručákem pokulhává za Sarevokem s naprosto "nebeskými" vlastnostmi, pokud mu ale dáte dvě zbraně - Cep věků, Sekeru neústupnosti, Crom Faeyr atd. - bude pokulhávat Sarevok.


 

Jaheira Hodnocení: 7/10
Rasa: Půlelf Vlast.: 15-17-17-10-14-15 Povolání: Boj./Druid
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Je v jedné cele hned na začátku, musíte ji otevřít klíčem, který je v místnosti s vybavením.
Popis: Jaheira je vůbec nejlepší možný multiclass v SoA (nebo by byl válečník/zloděj lepší?). Jako druid se v SoA dostane na třináctou úroveň ze čtrnácti možných - takže nebude mít kouzla sedmé úrovně. Bez problému bude léčit celou vaší partu, spolu s Knihou překladatelů může zastat roli klerika. Válečník je sice výrazně slabší, ale pokud jí vrazíte nějaký kyj, štít a přes opasky zvýšíte sílu, můžete s ní klidně počítat do první linie. Díky štítu a vysoké obratnosti bude mít opravdu slušné obrané číslo. Romance s hlavní postavou.


 

Yoshimo Hodnocení: 10(0)/10
Rasa: Člověk Vlast.: 17-18-16-13-10-14 Povolání: Lovec odměn
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Přid se k vám ve druhém patře Irenicova vězení, celou hru u vás nezůstane. (Proto ta nula, v závorce u hodnocení)
Popis: Těžko hledat v BG2 lepšího zloděje - vysoká obratnost, odolnost i síla, jediný čistý, navíc specializovaný na pokládání pastí. Dokonce i člověk s možností dual-classu na válečníka. Nebýt toho, že vás při vstupu do Léčebny zradí by byl jasnou volbou. Vzhledem k této okolnosti se zdá výhodnější i během II. a III. kapitoly využívat služeb Jana. Před odchodem do Léčebny ale Yoshima nezapomeňte vzít s sebou - po jeho zradě a souboji s vámi dostanete jeho srdce, které budete moci za velké množstí xp udat v chrámu Imatera na Měděné Čelence.
Pozn.: Pokud v Léčebně necháte nějaký charakter (vyměníte ho za Imoen.), zůstane v Léčebně a v SoA už ho nebudete moci nabrat.


 

Aerie Hodnocení: 5/10
Rasa: Elf Vlast.: 10-17-9-16-16-14 Povolání: Klerik/Mág
Přesvědčení: Zákonně dobrý
Kde je: Můžete ji nabrat po dokončení úkolu v cirkusu na Promenádě.
Popis: Učebnicový příklad nepovedeného multi-classu, v BG1 by se možná uplatnila (asi určitě), ale na konci SoA budete naříkat nad malým počtem kouzel i úrovní. V boji kupodivu nepoužitelná. Romance s hlavní postavou.


 

Korgan Bloodaxe Hodnocení: 10/10
Rasa: Trpaslík Vlast.: 18/77-15-19-12-9-7 Povolání: Berserkr
Přesvědčení: Zmateně zlý
Kde je: V hostinci Měděná Čelenka, Chudinská čtvrť.
Popis: Opravdu špičkový bojovník, škoda toho přesvědčení. V SoA je velké množsvtí slušných seker, v ToB jsou další. Samozřejmě ho můžete naučit i s Crom Faeyrem.


 

(Sir) Anomen Delryn Hodnocení: 9/10
Rasa: Člověk Vlast.: 18/52-10-16-10-12(16)-13 Povolání: Boj./Klerik
Přesvědčení: Zákonně neutrální
Kde je: V hostinci Měděná Čelenka, Chudinská čtvrť.
Popis: Neskutečně silný charakter, s neskutečně odpudivými kecy a vzhledem. Výborný klerik - moudrost je nanic, ovlivňuje počet kouzel prvního až čtvrtého levelu a Anomenovo těžiště kouzel bude v šesté a sedmé. Jako válečník překvapivě taky výborný - pokud nemáte kam dát Crom Faeyr, vemte si Anomena. Obrané číslo mu můžete zvýšit štítem a rukavicemi obratnosti (na 18) Romance s hlavní postavou (ženského pohlaví ;)


 

Nalia De'Arnise Hodnocení: 7-8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 14-18-16-17-9-13 Povolání: Zloděj(4)/Mág
Přesvědčení: Zmateně dobrý
Kde je: V hostinci Měděná Čelenka, Chudinská čtvrť - zadá vám úkol vyčistit její tvrz, pokud si nepospíšíte, půjde napřed a pak ji najdete před její tvrzí. Při pnění dalších úkolů vás ještě jednou na chvíli opustí, pak už je konečně vaše.
Popis: Nalia je zastavený zloděj na čtvrtém levelu, takže nepoužitelný. Určitě ale využijete možnost používat zlodějské zbraně. Jako mág je velmi slušný, o něco silnější než Imoen - budete ji moc cvičit i v II. a III. kapitole. (Rozdíl se vyrovná u Stroje Luma Šíleného.) Pokud nechcete Edwina a chcete k Imoen ještě jednoho mága, berte ji.


 

Jan Jasen Hodnocení: 6(10)/10
Rasa: Gnóm Vlast.: 9-17-15-16-14-10 Povolání: Zlod./Iluz.
Přesvědčení: Zmateně dobrý
Kde je: Vládní čtvrť, po rozhovoru s ním ho budete muset zachránit před jedním šlechticem.
Popis: Pokud hrajete s Imoen, vřele vám doporučuji, na 2,3. kapitolu si vemte Jana - jako multipovolání zloděj/iluzionista se vám bude velmi hodit. Když ho totiž trošku (co nejvíc) naučíte krást, můžete počítat se zbožím z těchto obchodů zdarma: Měděná Čelenka, Dům Galeana Bayleho, Obchod s kouzly (Promenáda), Obchodnice s kouzly v Dobrodruhově krámku, Mae'Varova Gilda, Trhov (až na kováře), zbrojíř/šípař (Wakueenina promenáda) (proto ta desítka v závorce v hodnocení). Nezapomeňte na jeho Techno-rukavice nebo rukavice kapsářství (+20%), lektvary Zlodějského mistrovství (+40%) a Vnímavosti (+20%).
Dále s ním okraďte Ribalda a Džina před stanem Dao v Trhově (Láhev Ifríta, jednou denně na 10 kol vyvolá ifríta).
Těsně před plavbou do Brynlaw ho vyměňte za Yoshima (výše), abyste pak mohli za spoustu zkušeností uplatnit jeho černé srdce, v chrámu Imatera na střeše Měděné čelenky.
Jan se hodí i později, je to velmi slušný zloděj a jeho kouzelnické schopnosti jsou dostačující. Ale kouzla deváté úrovně s nim dlouho sesílat nebudete.. Osobně doporučuji jako druhého mága radši Nalii.
Pokud hrajete s ToB, Jan je jediný (npc) zloděj, který bude moci užívat ToB schopnosti!


 

Viconia DeVir Hodnocení: 10/10
Rasa: Elf Vlast.: 10-19-8-16-18-14 Povolání: Klerik
Přesvědčení: Neutrálně zlý*
Kde je: Vládní čtvrť, fanatici ji chtějí upálit, sundejte ji z hranice a povražděte fanatiky.
Popis: Výborný klerik, vysoké obrané číslo, když jí zvýšíte sílu bude i moc trochu bojovat (a nosit lepší než kroužkovou zbroj) - ale pouze jednou za kolo. *) V ToB můžete její přesvědčení změnit na neutrální, v rozhovorech - nakonec bude mluvit o kráse zničeného města, vy jí řeknete že je to špatné.. (Haakon) Romance s hlavní postavou.


 

Keldorn Firecam Hodnocení: 8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 17-9-17-12-16-18 Povolání: Paladin
Přesvědčení: Zákonně dobrý
Kde je: Ve stokách v chrámové čtvrti kus na západ od vchodu. Bude tam, jen když budete mít zadaný úkol od knězů Helma na vymlácení kultu bezokých.
Popis: Pokud nehrajete za paladina, je to jediná postava, která může používat Crasomyr. Pokud mu zvýšítei obratnost Rukavicemi Obratnosti (najdete ve vesnici nemrtvých, právě během plnění úkolu Nevidoucí Oko), stane se z Keldorna velmi schopný bojovník do první linie. Využijete i jeho zvláštní schopnosti - Pravdivé Vidění, Rozptyl Magii a později v ToB i vyvolávání Devy.


 

Edwin Odesserion Hodnocení: 10/10
Rasa: Člověk Vlast.: 10-10-10-16-18-10 Povolání: Vyvolávač
Přesvědčení: Zákonně zlý
Kde je: Je ve třetím patře Mae'Varovi gildy, pro zpřístupnění zadních místností si nechte zadat úkol od Renala v hlavní budově Stínových. Edwin se k vám přidá v průběhu plnění úkolu.
Popis: "Rodinný" amulet Edwinovi přídává dvě kouzla za úroveň (+2 kouzla ke každé úrovni), a to z něj dělá opravdu špičkového mága, který by těžko hledal konkurenci. Bohužel jako vyvolávač nemá přístup ke kouzlům školy Věštění - např. Pravdivé vidění, Odhal neviditelnost a Určení. Nezapomeňte na možnost použít rukavice obratnosti.


 

Haer'Dalis Hodnocení: 5/10
Rasa: Tiefling Vlast.: 17-17-9-15-13-16 Povolání: Sekáč
Přesvědčení: Zmateně neutrální
Kde je: Narazíte na něj při plnění úkolu pro Realis Shai, zajděte do sklepa hostince U Pěti Džbánků na mostě.
Popis: Jediný bard ve hře, dost podivná postava - kouzlit moc neumí (nepřekročí 6. úroveň kouzel), v boji je dost neschopný a krást taky neumí..


 

Valygar Corthala Hodnocení: 7-8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 17-18-16-10-14-10 Povolání: Stopař
Přesvědčení: Neutrální dobro
Kde je: Je ve svém srubu na Umařině Vrchovině, přidá se k vám, když mu slíbíte, že se s ním vydáte do Planární Koule.
Popis: Valygar je použitelný jak jako lučišník, tak jako válečník - na dvě zbraně, katany. S nimi je víc než dobrý, tři útoky za kolo (na konci dokonce 4). Troufám si říct, že je schopen nahradit i Minsca.


 

Mazzy Fentnová Hodnocení: 7/10
Rasa: Půlčík Vlast.: 15-18-16-10-13-14 Povolání: Bojovník
Přesvědčení: Zákonné dobro
Kde je: Přidá se k vám během plnění hlavního úkolu z Umařiny Vrchoviny - vyčištění Ruin Chrámu. (Případně po jejim propuštění se vrací do domova v Trhově, dům Fentanů)
Popis: Mazzy má velký potenciál stát se výborným válečníkem. Pokud ji přeučíte z krátkého meče a luku na nějaké silnější zbraně (nebo na dva krátké meče) bude v pohodě zvládat i těžší souboje. Samozřejmě budete muset zvýšit její sílu.


 

Cernd Hodnocení: 6/10
Rasa: Člověk Vlast.: 13-9-13-12-18-15 Povolání: Přemněň.
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Je prakticky hned na začátku úkolu v Trhově - ve sklepě Prvního kupce, pošle vás tam.
Popis: Jako druid neni špatný, ale druid sám osobě v SoA moc nevyníká, proto považuji Jaheirou za mnohem lepší. Cernd se může proměňovat na vlkodlaka, později i na většího vlkodlaka, což mu zvýší bojové vlastnosti a udělá z něho celkem schopného válečníka. Já ho nemám rád.

Přehled magie a kouzel BG2


Kněz

Druid

Mág

 

Vyberte si druh magie, který je určen zaměřením Vašeho charakteru. Kouzla jsou rozdělena do úrovní. U mága jsou dále ročleněna podle magické specializace.

Kouzlení můžete započíst klinutím na ikonku kouzlení . Kouzla se ve hře dělí na kněžská a kouzla mága. Kněžská kouzla si vybíráte z kněžských svitků a mág si všechna svá kouzla zapisuje do knihy. Podle úrovně vaší postavy si můžete zapamatovat určitý počet kouzel, které následně můžete kdykoliv seslat, vaše již použitá kouzla obnovíte pomocí spánku. Kouzla se učíte ze svitků, máte ovšem určitou pravděpodobnost na zdárné opsání kouzla (na obtížnosti "podle pravidel DaD a vyšší"), která závisí na inteligenci vaší postavy. Vyjímkou je zaklínač, který se kouzla neučí ze svitků, nýbrž si je vybírá při postupu na další úroveň. Kněz a Druid se kouzla neučí ze svitků, ale může si kdykoliv vybrat (zapamatovat), které potřebuje.

Poznámka: Kouzlení v Athkatle je zakázáno a trestáno smrtí. Stačí si koupit "licenci" za 5000 v hlavní vládní budově a Zahalených čarodějů se bát nemusíte. Zákaz se NEVZTAHUJE na kouzlo Určení a NA VŠECHNA KNĚŽSKÁ KOUZLA. Kouzlit můžete také ve všech domech a stokách.