Tvorba postavy v Planescape: Torment je docela jednoduchá. Začínáte s 9 body ve všech vlastnostech plus dalších 21 body, které můžete volně přerozdělit. Můžete zvednout jakýkoliv stat až do 18, kromě Síly, která může být zvýšena až na 18/100 a nemůžete snížit vlastnosti pod 9. Pokud si myslíte, že je 21 bodů trochu málo, nebojte se. Dostanete při každém postupu na level 1 bod k přerozdělení.

Už slyším otázky typu, "To si nemůžu ani vybrat jméno, povolání, přesvědčení, vzhled postavy atd.?" Ne, nemůžete. Vaše postava je nazvaná Bezejmenný a začíná hru jako Bojovník na 3. úrovni a jeho přesvědčení je Pravý neutrál. Své povolání můžete změnit později ve hře tím, že si promluvíte s jistými lidmi a přesvědčení se vám bude průběžně vyvíjet, podle toho jak budete jednat v průběhu hry. Pro více informací se podívejte do sekce Gameplay.

Rozdělení bodů vlastností

Takže jak byste si asi měli rozdělit body? To záleží ryze na tom, jaký typ postavy chcete hrát. Raději byste hráli chytrého mága, tupého surovce, idiota nebo vychytralého zlodejíčka?

Síla - tato vlastnost je hlavním měřítkem fyzické síly: Kolik toho uzvednete, kolik toho můžete nést a jak tvrdou dokážete dát ránu. Tato vlastnost je nejdůležitější pro bojovníky a je také užitečná na ty, s kterýma se nejde domluvit po dobrém.

Inteligence - říká jak chytrý jste. Vysoká Inteligence vám dává více možností v rozhovorech, pomáhá vyřešit hádanky a úkoly a také pokud jste mág, dovoluje vám to zapsat si více kouzel do vaší knihy kouzel. Pokud máte v plánu hrát za mága, měli byste mít vysokou inteligenci.

Moudroust - pomáhá vám učit se z vašich zkušeností. Vysoká Moudrost vám dává bonus ke všem zkušenostním bodum (dále jen XP), které získáte, takže dosahujete nových úrovní rychleji a dovoluje vám to také si vybírat lepší rozhovorové možnosti tím, že vás varují, pokud budete chtít říci něco, co by pak nemuselo dopadnout dobře s osobou, se kterou chcete mluvit.

In Planescape: Torment vysoká Moudrost také pomáhá obnovat vzpomínky ze svých minulých životů, což dělá z Modrosti velmi důležitou vlastnost ve hře.

Odolnost - je měřítkem tvého obecného zdraví. S velkou odolností budete mít více životů (dále jen HP) a také se budete léčit rychlej, pokud budete zranění. Je to užitečná vlastnost pro všechny povolání, kteří se ocitnou v boji. Avšak vzhledem k tomu, že v Planescape: Torment hrají souboje vedlejší roli, tak můžete žít i s nízkou Odolností.

Obratnost - říká jak jste svižný. Vysoká Obratnost vám dává lepší třídu zbroje (dále jen AC), která je důležitá pro bojovníky, ale nejvíce z Obratnosti těží zloději, kterým dává větší šanci skrýt se ve stínech, vybrat někomu kapsy, bez toho aby jej chytili a další zlodějské schopnosti.

Charisma - říká jak okouzlující jste. Vysoké Charisma vám dovoluje "oblafnout" někoho nebo přesvědčit, aby vám pomohl. Díky vysokému Charismatu vám uvěří i ty nejotrlejší lži a díky ní budete moci získat lepší odměny. Například: Výše odměny za vystopování zloděje na začátku hry závisí na výšce vašeho Charismatu.

Jakmiile budete mít dokončenou tvorbu postavy, bude na čase se pustit do hry, která začíná Márnicí.

 

Nějaké základní tipy a poznámky k hraní hry

Většina věcí v Planescape: Torment funguje hodně podobně jako u ostatních CRPG, avšak jiné věci jsou odlišné. Přečtěte si tuto stránku, abyste zjistili nějaké základní tipy a důležité poznámky k tomu jak hrát tuto hru.

Rozdělení obsahu:

 

 

Instalace se vším všudy

Za tento úžasný návod na instalaci bych chtěl poděkovat Pawlovi z jeho serveru zaměřeného na Ps:T - http://www.planescape.wz.cz

Instalace tohoto herního skvostu je bohužel menší maratón, obrňte se trpělivostí. Lepší asi je celý návod nejdříve přečíst a až pak se pustit do instalace.

 1. Nainstalujeme hru z instalačních CD například do složky C:\Games\Torment
  Pozor pokud hru instalujeme na OS Windows Vista nebo vyšší, nainstalujte hru jinam než do složky Program Files
  Instalujete-li hru z obrazů instalačních CD, například pstv2cd-1cd.iso, musíte obraz CD připojit jako virtuální mechaniku například pomocí Daemon Tool.
 2. Instalovali jsme-li hru z 4CD verze hry, nainstalujeme nyní oficiální PS:T patch 1.1. PS:T 2CD verze tento patch 1.1 již obsahuje v základní instalaci.
 3. Aby obyvatelé světa Planescape na nás mluvili naší rodnou řečí (česky), je potřeba teď nainstalovat Mawerickovu češtinu (11,1MB)
  Narazíte-li při instalaci této češtiny na chybovou hlášku „Vstupní bod procedury LoadLibIIB, kernel32.dll“, můžete alternativně použít soubory kopírující instalaci Mawerickovi češtiny 1.1.1 (12,4MB)
 4. Nainstalujeme PS:T Ultimate WeiDU Fixpack. Balíček obsahuje Platterův patch v1.37 (i v1.38), Restoration Pack, SKARDAVNELNATE'S All-Inclusive Fixpack a samozřejmě fixpacky od Qwinna, což je přímo jeden z programátoru PS:T. Soubor pstfixpack.rar nejprve rozbalíme do hlavního adresáře PS:T. Spustíme Setup-PST-Fix.exe a nainstalujeme dle pokynů. Kromě bugů, tyto patche (viz i níže) tu a tam také opraví chyby v dialogu, nebo jej rozšíří. Překlady jsou hotové (rok 2011) pro italštinu, španělštinu, němčinu, polštinu a ruštinu.
  • Poznámka k WeiDU instalátorům: Níže využijeme několikrát instalace nějakého vylepšení do hry pomocí WeiDU. WeiDU balíčky se instalují tak, že rozbalíme zabalený soubor (.zip.rar.7z) do složky se hrou, například do C:\Games\Torment, následně spustíme setup-nazev.exe. Vždy na začátku vám instalátor nabídnezobrazení nápovědy (readme) v internetovém prohlížeči. Následně vás instalátor provede celou instalací. Instalátor se bude ptát, zda chcete nainstalovat vylepšení XYZ, z jehož názvu ale nemusí být zcela zřejmé o co jde, a proto doporučuji si nechat tu nápovědu zobrazit! Je tam dobře popsaný význam jednotlivých voleb. Instalátory jsou chytré a můžete je spustit i později pro odinstalování, přeinstalování nebo ponechání aktuální volby.
 5. Nainstalujeme další WeiDU mody. Jedná se o Qwinn's PS:T Tweaks a o PS:T Unfinished Business. Je jedno, co nainstalujeme dříve a jestli nainstalujete oba, jeden nebo žádný. Fungovat by to mělo tak jako tak. PS:T Tweaks obsahuje například Bante AcceleratorMaxHPFontCityExplore a další. PS:T Unfinished Business je rozšíření, které přidává některé části, které byly ze hry nakonec odebrány protože nebyly ještě 100% hotové. Nyní již jsou. Oba balíčky se instalují na stejném principu jako PS:T Ultimate WeiDU Fixpack.
  • Rozšíření PS:T Unfinished Business není zcela přeloženo do češtiny (Mawerickova čeština 1.1.1), tedy pokud máte hru v češtině, po instalaci tohoto rozšíření ve hře občas narazíte i na anglický dialog.
 6. Pokud nechcete pořád vyměňovat CD v mechanice, zkopírujeme celé 2.CD resp. 2.,3. a 4.CD do složky se hrou. Ve složce se hrou pak upravíme souborTorment.ini, například: C:\Games\Torment\Torment.ini, podle cesty kam jsme hru nainstalovali

  Torment.ini pro 2CD verzi
  Torment.ini pro 4CD verzi
  [Alias] HD0:=C:\Games\Torment\  [Alias] HD0:=C:\Games\Torment\
  CD1:=D:\CD1\  CD1:=D:\CD1\ 
  CD2:=C:\Games\Torment\CD2\ CD2:=C:\Games\Torment\CD2\
  CD3:=C:\Games\Torment\CD2\ CD3:=C:\Games\Torment\CD3\
  CD4:=C:\Games\Torment\CD2\ CD4:=C:\Games\Torment\CD4\
  [Config] CacheSize=1 [Config] CacheSize=1

  Nastavením CacheSize=1 docílíme, že se při hraní hry nebudou už žádná data kopírovat z adresářů CD do složky cache → plynulejší chod a ušetříme trochu místa.
 7. Pro zlepšení vyhledávání optimální cesty při přesunu vašich postav a pro mírné urychlení plynutí hry nastavte v Torment.ini

  [Program Options]
  Path Search Nodes=32000
  Maximum Frame Rate=40

 8. Nevyhovuje-li našemu oku herní rozlišení 640x480 bodů, stáhneme a nainstalujeme The Biggův Widescreen Mod a eventuelně na to ještě Ghostdog's Planescape: Torment UI Mod. Oba tyto mody jsou WeiDU a instalují se podobně jako výše předešlé mody. Před instalací těchto modů musíme mít hotový 6.bod instalace — okopírovaná CD na disk a správně nastavené cesty.
  Aby fungovala správně čeština, musíte u Ghostdog's Planescape: Torment UI Modu vybrat volbu zvětšení písma pro český jazyk (Czech Language) nebo ponechat ve výchozí velikost písma.
  Widescreen Mod (testována v3.05, rok 2011) asi stále vnáší do hry trochu nestability — při příchodu a odchodu z malých lokací hra občas spadne do Windows. Naštěstí díky automatickému ukládání při každém přechodu mezi lokacemi většinou nic neztratíte. Zatím se mi nestalo, že by mi hra spadla 2x hned za sebou při stejném přechodu. Další informace se o těchto dvou módech dočtete níže.
 9. Chceme-li hrát hru zcela bez CD v mechanice, stáhneme obraz Infinity CD od drake127 a připojíme infinity_cd.iso jako virtuální mechniku například pomocíDaemon Tool.
  Druhý způsob obelstění kontroly CD, který přiliš nedoporučuji, spočívá v instalaci NoCD-Cracku pro 4CD verzi hry (14,6kB) respektive NoCD-Cracku pro 2CD verzi hry (15,4kB).
 10. Problémy s chybnou grafikou kouzel, zpomalením hry, atp. lze vyřešit pomocí WeiDU modu pst-drawfix

 

Widescreen mod

Widescreen Mod umožňuje nastavit úplně libovolně vysoké rozlišení (a libovolný poměr velikostí stran) v hrách napsané v Infinity Enginu. Jedná se tedy o celou herní ságu Baldur's gate, Icewind Dale a také o hru Planescape: Torment. Tento mód převede celý herní engine do vámi zvoleného rozlišení. Pro lepší představu si prohlédněte následující obrázky. Nechal jsem widescreen mod mi převést Planescape: Torment do rozlišení 1400x1050 bez Ghostdog's Planescape: Torment UI Mod.

 
 

Před tím než tuhle úžasnou vychytávku začnete instalovat vás musím upozornit, že si to ukousne o dost více diskového prostoru než klasická instalace v závislosti na vámi zvoleném rozlišení. Mám 2CD verzi a celková instalace Planescape: Tormentu s Widescreen módem zabrala na HDD něco kolem 2.4GB!. Nicméně to zato opravdu stojí :)

Pozor: Savy uložené při hraní v jiném rozlišení, se špatně načítají. Po změně rozlišení (i po nainstalování) je tedy potřeba založit novou hru.

Pro hezké ztvárnění GUI ve vysokém rozlišení využijte Ghostdog's Planescape: Torment UI Mod.

 

Úkládejte svou hru!

Budete chtít často ukládat svou hru. Jednak proto, abyste se ochránily před pády a taky pro případ, že byste litovali nějaké své akce nebo pokud budete chtít něčeho zkusit dosáhnout jiným způsobem. Hra je ukládána teměř pokažde, když se dostanete do jiné oblasti, avšak občas v jedné oblasti strávíte spoustu času, takže ukládání není na škodu. Savy bývají občas poškozené, takže se ujistěte, že ukládáte alespoň do dvou (radši tří nebo čtyř) pozic na ukládání.

 

Odpočívání

Jednou za čas bude chtít vaše družina odpočívat. Nemůžete odpočívat jen tak kdekoliv. Musíte najít bezpečné místo. Takováto místa budu zdůrazňovat v průběhu návodu hrou. Odpočinek trvá osm hodin a uzdraví Bezejmenného naplno a znovu memorizuje kouzla (pokud je mág) a obnoví jeho schopnost na oživení 3 společníků (pokud ji tedy máte). Vaši společníci si obnoví 10 HP (20 nebo 30 podle kvality místa odpočinku) a také všechna kouzla a speciální schopnosti.

 

Více mluv, míň bojuj!

V základě se vyplatí s lidmi radši mluvit, než s nimi bojovat. V mnoha případech můžeš někoho přechytračit, zastrašit nebo zkrátka použít selský rozum a vyhnout se tak boji. Předtím než někoho majznete po hlavě, pokuste oponenta přesvědčit, že by bylo v jeho vlastním zájmu, vyhnout se krveprolití. Mírumilovné řešení v úkolu většinou vynese více zkušeností a lepší odměnu.

 

Přesvědčení

Nevíbíráte si přesvědčení na začátku, ale v průběhu hry. Začínáte hru jako pravý neutrál a podle vašeho dalšího chování se mění. Pro příklad: Pokud budete mluvit pravdu, i když to může bolet, když budete poslouchat autority a mluvit pravdivě, zákon a pořádek vás udělá více Zákonným. Pokud naopak budete lhát, srandovat, dělat si srandu ze společníků a náhodné činnosti, jako mluvení s kostlivci a zombíky vás udělá více Chaotickými. Dobré činy, jako splnění úkolu, bez toho, abyste žádali odměnu vás udělá více Dobrým, naopak pokud budete požadovat platbu za vaše potíže, pokud budete špatně zacházet se společníky nebo budete zabíjet lidi, vás udělá více Zlým.

Příklad: Ze začátku hry jistý Sběrač vás požádá, abyste našel jeho dlouho ztracenou sestru. Můžete mu nabídnout, že to pro něj uděláte zadarmo (Dobro) nebo požadovat platbu (Zlo). Pokud ji nájdete, můžete mu povědět pravdu, že pracuje jako hampejznice (Zákon) nebo mu můžete povědět, že je... určitám druhem služebnice (Dobro) nebo mu říct brutální lež, že je děvka a tak odporná, že byste s ní nešli ani zadarmo. (Chaos Zlo)

Jak se setkáte u spousty jiných RPG a v reálném životě, nejspíš shledáte, že nejlehčí cesta je chovat se k lidem hezky, ale shledal jsem, že můžete hrát zlou postavu v Ps:T mnohem úspěšněji než je tomu v jiných RPG.

 

Povolání

Na začátku hry si nemůžete vybrat povolání, za které budete hrát. Začínáte jako bojovník na třetí úrovni, avšak své povolání si můžete změnit v průběhu hry tak, že si promluvíte s jistými lidmi. Například se můžete stát zlodějem tak, že si promluvíte s trenérem zlodějů. 

Můžete hrát pouze jedno povolání současně. Pokud se přepnete do zloděje, přestanete mít výhody bojovníka a budete získávat zkušenosti a úrovně pouze jako zloděj, ale můžete se kdykoliv přepnout zpět na bojovníka tím, že si promluvíte s trenérem bojovníků. V tom případě se přestanete dál vyvíjet jako zloděj a budete pokračovat jako bojovník, tam kde jste naposledy přestali. Například pokud jste bojovník na 5. levelu s 25,000 XP a přepnete se na zloděje, vaše bojovnické povolání se stane neaktivní a vy nemůžete dále užívat zbraně a nosit další věci, které jsou určeny pro bojovníka. Jakmile se zpět přepnete na bojovníka, budete zase bojovník na 5. levelu a s 25,000 XP a dále nemůžete používat zlodějské schopnosti, jako je vybírání kapes, skrytí ve stínech, ale získáte zpět všechny bojovnické schopnosti.

A taky je možné hrát pouze za 3 následující povolání: Bojovník, Zloděj, Mág.

 

Levelování

Jakmile pokročíte na další úroveň, získáte množství HP závisejících na povolání a úrovni. Bezejmenný také získá jeden bod, který může dát do libovolné vlastnosti. Navíc Bojovník dostává každé 3 úrovně 1 bod zbraňového zaměření a zloděj 20 zlodějských bodu na jeho zlodějské schopnosti.

Získávání HP podle povolání a úrovně:

Povolání HP do 10 úrovně HP nad 10 úroveň
Bojovník 1-10 3
Zloděj 1-6 2
Mág 1-4 1

Při přepínání povolání to s HP funguje následovně. Například pokud hrajete bojovníka do levelu 6 a pak přepnete na zloděje, získáte pouze 1 HP za level dokud nedosánete levelu 6. Až od levelu 7 a víš budete dostávat obvyklých 1-6 HP.

 

Jak využí specializace zbraní

Za každé 3 úrovně bojovníka budete dostávat jeden bod do zaměření zbraní, nebo když si vzpomente na jisté vzpomínky. Nemůžete je však použít hned, jak je dostanete. Nejprve si musíte promluvit s trenérem bojovníků, aby vás trénoval ve zbrani, kterou chcete ovládat. Můžete do jedné zbraně vložit až pět těchto bodů. Na výběr máte z Pěstí, Nožů, Kyjů, Kladiv a Seker - ale ne všichni trenéři bojovníků vás můžou naučit stejně dobře. Také, pokud chcete umístit 4 body zaměření do jakékoliv zbraně, musíte mít specializaci bojovníka. Pokud chcete mít zaměření v nějaké zbrani na pěti bodech, musíte být dvojitě specilalizovaný bojovník.

 

Specializace

Poprvé jakmile dosáhnete levelu 7 a 12, dosáhnete specializace v povolání, které aktuálně ovládáte. Tato specializace vám dá jisté výhody, samozřejmě pro každé povolání jiné. Pamatujte na to, že se můžete specializovat jen jednou na těchto levelech tzn. pokud získáte jako první level 7 s bojovníkem, tak získáte specializaci bojovníka a tak se již nemůžete specializovat jako mág, pokud později dosáhnete levelu 7 i s mágem. Avšak můžete se na něj specializovat na levelu 12, ale musíte tohoto dosáhnout neprve jako mág.

Pokud se specializujete ve stejném povolání na 7 i 12 levelu, získáte dvojitou specializaci. Dvojitá specializace vám dává množství výhod. Například si můžete koupit velmi užitečné tetování od Fella s jeho tetovacího salónu. Dvojitě specializovaný válečník může mít v jakékoliv zbrani 5 bodů zaměření.

Jakmile se specializujete na levelu 7 nebo 12, získáte následující bonusy:

 • Bojovník: +1 síla
 • Mág: +1 inteligence
 • Zloděj: +1 obratnost

Jakmile se dvojitě specializujete na levelu 12, dostanet:

 • Bojovník: +1 síla, +1 odolnost, +3 HP
 • Mág: +2 inteligence, +1 moudrost, +5 znalosti
 • Zloděj: +2 obratnost, +1 štěstí

 

Brnění

Může vás zajímat, jestli je ve hře vůbec nějaké brnění. Odpověď je, že není. No dobře... Kromě několika speciálních předmětů pro dva vaše společníky. Pro Bezejmenného avšak žádné brnění není a ani pro nikoho jineho, kromě těch, kteří už ze začátku nějaké mají. Naštěstí, magické předměty více než vynahradí tento nedostatek brnění.