(z větší části je užita upravená citace z BG2 oficiální příručky od Zy Nicholsona a Jaliana Galeho, Nakladatelství Prima games, 2000)

 

NAJÍMÁNÍ DRUŽINY


K přestání všech nebezpečenství, která na tebe na svých poutích čekají, budeš potřebovat pomoc druhých hrdinů. Jako vůdce se tak neubráníš některým drastickým rozhodnutím o tom, kdo zůstane a kdo bude muset odejít.

 

2

 

JAK ZÍSKAT SPRÁVNOU PARTU

Základní potřeby hry téměř vyžadují, aby družina obsahovala bojovníka, zloděje, čaroděje a klerika. Tvůj styl hry pak vyplní zbylá prázdná místa, ačkoliv je třeba přiznat, žel mít v družině dva zloděje je příliš velký luxus. Další válečník navíc bude vždycky první volbou, a bude-li navíc klerik schopen fungovat i jako dostatečně efektivní bojovník, budeš si moci poslední volné místo vyhradit pro nějakého specialistu. Baldurs Gate se zabývá postavami nižších a středních úrovní zkušeností. Věrnost, s jakou hra respektuje kořeny AD&D, skvěle odráží sofistikovanější prvky tohoto systému. I když v BG1 není kouzelník tolik mocný jako v BG2, přesto je pro přežití družiny téměř nepostradatelný. Vzhledem k množství dostupných kouzel se možná vyplatí nějakého angažovat. (NPC)

 

1


nahoru

 

 

PŘESVĚDČENÍ A REPUTACE

Druhým pravidlem je hledat takové souputníky, kteří sdílejí tvůj pohled na svět. Dobré postavy si s tebou nebudou chtít nic začít, nebude-li tvá reputace na výši. Může se dokonce stát, že nakonec odejdou a nebudou se chtít už dále podílet na zbytečném brutálním vraždění. Také zlé postavy mají svou hrdost, a pokud tvá reputace přesáhne hodnotu 18, opustí tě, otráveny neustálým konáním dobra. I neutrální postavy začnou reptat, jestliže budeš příliš dlouho setrvávat v jednom směru. Obklop se podobně smýšlejícími dušemi a tvá družina bude pevná a oblíbí si společný názor na smysl svých činů.
Skriptování postav je prostě takové, že může být na nějakou chvíli zábavné sestavit špatně skloubenou družinu a pak se jen kochat vším tím hádáním a hašteřením..
Mnohé postavy budou požadovat, aby byly přijaty ihned, pročež poslouží malý trik s tím, že je ihned přijmeš, ale když vzápětí budeš muset vyhodit jiného člena, provedeš další reformu družiny. Často je ale možné přesvědčit obě postavy, že jejich služby budou potřebné a ceněné.


nahoru