Všechny postavy z Enhanced Edition kromě Baelotha a Wilsona mají romance s hlavní postavou. Váže se na to jedna výhoda: V BG2 v 6. kapitole při útoku na hřbitov vám je Bodhi nebude schopna sebrat a přetvořit na upíra, tím pádem odpadá otravná část s výletem na Umařinu vrchovinu.

Neera

neeraportrait

Rasa: Půlelf Vlast.: 11-17-14-17-10-11 Hodnocení: 8/10 - 8/10

Přesvědčení: Chaotický neutrál

Povolání: Divoký Mág

Kde je:

BG1 - V Beregostu na severu; aby se k vám přidala, budete se muset pustit do bitky s Rudými čaroději.

BG2 – Neeru najdete v lokaci Most, ve sporu (překvapivě) s Rudými čaroději. Po odchodu kamkoliv se na vás teleportuje a v případě zájmu vám ukáže novou lokaci, kde jí můžete vyhledat.

 

 

Popis:

BG1

Neera je jediný Divoký čaroděj ve hře. Jako neutrál se hodí do každé skupiny, s výhodou neomezení na kouzla a o kouzlo navíc na každém stupni magie. Drobný problém jsou divoké nárazy, proto doporučuji quick save pokaždé, když s ní chcete kouzlit. Když místo fireballu vykouzlí houf veverek, všechno je ještě v pořádku; když místo toho změní pohlaví, ztratí většinu vydělaných peněz, nebo nedejbože vykouzlí bránu, skrz kterou přijde fiend (obzvlášť pikantní, jestli jste na nižších úrovních), radši loadujte. Většinu času se však vyplatí. Navíc je asi nejlépe napsaná NPC z nové edice; některé její komentáře jsou vtipné. Jako hlavní spellcaster je vážně dobrá, snad lepší je jenom Edwin. Neera hledá divokého mága Adoye, od kterého hledá radu, jak zkrotit svou magii, proto jestli si jí chcete nechat až do konce, budete ho muset najít.

BG2

V podstatě platí víceméně totéž; Neera je velice schopný mág s drobnou nevýhodou divokých nárazů, které nepředstavují moc velký problém. Ve hře je několik věcí (plášťů, opasků), které upravují pravděpodobnost divokých nárazů. Tím pádem odpadá nutnost nahrát znova pozici, pokud vám Neera omylem např. zmení pohlaví. Určitě oceníte kouzlo navíc pro nejvyšší stupně magie.

-

Neera je roztomilá potrhlá čarodějka. Vzhledem k tomu, že jí pronásledují Rudí čarodějové z Thaye, nebude si překvapivě rozumět s Edwinem. Romance s hlavní postavou: Mužské pohlaví

Dorn Il-Khan

dornportrait

Rasa: Půlork Vlast.: 19-16-14-10-15-16 Hodnocení: 8/10 – (7)9/10

Přesvědčení: Neutrální zlo Povolání: Blackguard (Temný paladin)

Kde je:

BG1

Dorn nasává v Přátelské náruči, pokud ho prokecnete, splete si vás s obsluhou. Poté v přechodu na lokaci Nashkelské doly vás napadne banda zlounů, mezi které Dorn vpadne a po boji vám nabídne služby.

BG2

Dorn čeká ve Chrámové čtvrti před sídlem paladinů Zářícího srdce. Jeden rozhovor a je váš!

Popis:

BG1

Dorn je zajímavá alternativa k Minscovi/Ajantisovi (s Minscem s obouručáky, Ajantisovi jako paladin). Jediná jeho nevýhoda je nízká odolnost a tudíž méně životů.

Pro zlou družinu je ideální, dobře se doplňuje s Kagainem či Shar-Teel. S vysokým charismatem doplněným pláštěm vám i přes nízkou reputaci zařídí drobné slevy a pozitivní reakce. Jeho vlastní quest obnáší vyzabíjení jeho původní družiny.

BG2

Dorn může být lepší i horší, podle postupu, jaký zvolíte. Jeho nízká odolnost se dá v pohodě vyvážit opaskem odolnosti na 18 (ve stokách u hlavního proroka Beholdera, pokud nevíte). Nicméně, při plnění jeho úkolů (které jsou tak zlé, jak jen můžou být, proto pro dobré družiny opatrně) můžete zvolit pro Dorna ztracení příslušenství ke svému bohu, čimž sice získáte více zkušenosti, ale Dorn ztratí všechny výhody paladina, nebude moct používat zvláštní schopnosti a hlavně meče pro antipaladiny (jeden takový je přidaný u kapitán Githyianki ve 4. patře Strážcovy věže). Proto ta sedmička v závorce. Pokud ho necháte nadále sloužit bohům, s Abyssal Blade se stane ultimátní řezník. Hlavně na mágy je Dorn zlý. Moc a moc zlý. Jediná smůla je nemožnost používat Crasomyr, ale to už bychom chtěli příliš.

-

Dorn je zlý bastard. Když ho chcete mít, nemůžete počítat s Ajantisem a naopak. Tedy, můžete, ale pro jednoho z nich to nedopadne dobře. Navíc jako macho bojovník má zajímavé interakce s Shar-teel (feministka vs. Šovinista, zní to dobře)

Ve dvojce to zase bude Keldorn a Anomen, kdo ho nebude moct ani cítit (ono to bude vzájemné, nebojte). V družině mi s ním nevydrželi ani týden, a už se začali řezat hlava nehlava. Pro masochisty ideální volba.

Romance s hlavní postavou: muž či žena, je to jedno, Dorn bere všechno :)

Rasaad yn Bashir

rasaadportrait

Rasa: Člověk Vlast.: 16-16-14-11-14-14 Hodnocení: 5-6/10 – 8/10

Přesvědčení: Zákonné dobro Povolání: Mnich

Kde je:

BG1

Rasaada najdete u mostu v Nashkelu, kde ukazuje svoje bojové umění. Pokud ho sami neoslovíte, při příchodu z dolů se přidá na vaší stranu proti Nimbulovi a následně se k vám bude chtít vetřít.

BG2

Když budete v Trhově obdivovat místní fontánu, stanete se svědky boje tří mnichů. Jeden z nich je samozřejmě Rasaad, a poté, když z náměstí odejdete, sám vás osloví.

Popis:

BG1

V BG1 je mnich slabá postava. Nemůže pořádně rozvinout svoje schopnosti a podle toho to tak vypadá. Nemá bonusy na zbraně (pouze 1 bod do zlodějských zbraní vyjma luky), nemůže nosit brnění ani štíty a jeho pěsti začnou dávat pořádné rány až od osmé úrovně. Rasaad má k tomu celkem nízkou odolnost, tím pádem se vám bude často stávat, že ho budete křísit ze země (nebo nahrávat pozice). Jako ostatní i Rasaad má vlastní úkol, na který bude naléhat, a to hledání temného odpadlického kultu (asi nejkrásnější nová lokace). V jedničce nic moc

BG2

Tady už je to trochu jiná káva. S přírůstkem levelů se z Rasaada stane solidní drsňák, jehož pěsti budí posvátnou úctu. Opasek odolnosti je samozřejmost, stejně tak konečně využitelné věci pro mnicha. Za zkoušku stojí.

-

Rasaad jako zákonně dobrý si nebude tykat se zlými NPC, ale nějakých velkých problému jsem si zvlášť nevšiml. Jako charakter je to postava s tragickou minulostí a zakolísání ve víře. Romance s hlavní postavou ženského pohlaví.

Baeloth Barrityl

baeloth

Rasa: Drow Vlast.: 12-14-16-19-12-16 Hodnocení: 8-9/10

Přesvědčení: Chaotické zlo Povolání: Zaklínač

Kde je: Baeloth je trochu oříšek. Musíte za ním do lokace Larswood (jeden z lesů u banditího tábora na severu) a dojít k malé rozbořené věžičce, kam milého Baelotha vykopne portál. Pozor! Musíte být alespoň level 5, aby se objevil. Po krátkém monologu ho buď můžete zabít, nebo pozvat k sobě

Popis: Baeloth je bývalým majitelem Černých jam (bojový přídavek BG: EE). Je zajímavou alternativou do zlé party místo Edwina; jako Zaklínač není omezený hledáním svitků a stejně jako má Edwin náhrdelník, co mu přidává kouzla, Baeloth vlastní prsten, který mu na 1.-4. úroveň přidává slot navíc. Mimo to bude mít na sobě Róbu zlého arcimága, v ruce hůl +1 a v kůži vepsanou 50% rezistenci na magii (ten chlap přišel komplet vybavenej). Pokud ho chcete do družiny, doporučuji okamžitě, co přejdete na 5. level. Zaklínač si totiž vybírá kouzla při přechodu na úrovně a jiná mít nebude, tím pádem se tak vyhnete nevhodným kouzlům, která by jenom zbytečně zabírala místo.

-

Ajantis s ním nadšený rozhodně nebude, stejně tak Kivan. Je celkem zajímavá možnost dát ho dohromady s Edwinem; pokud je vyvážíte kouzly tak, aby se navzájem dopňovali, můžete BG1 vcelku snadno propálit magií. Za zkoušku stojí; bohužel, v BG2 ho nenajdete.

Imoen - Xzar - Montaron - Jaheira - Khalid - Ajantis - Garrick - Minsc - Edwin - Dynaheir - Kivan - Coran - Safana - Faldorn - Brawen - Eldoth - Kagain - Quayle - Shar-Teel - Skie - Tiax - Viconia - Xan - Yeslick - Alora - Druhové z Enhanced Edition

 

     
Imoen Hodnocení: 7/10
Rasa: Člověk Vlast.: 9-18-16-17-11-16 Povolání: Zloděj
Přesvědčení: neutrálně dobrý
Kde je: Budete ji moc nabrat, hned jak se probudíte po Gorionově smrti.

Popis: Pokud nehrajete za zloděje, Imoen budete určitě potřebovat. Ze začátku oceníte střelbu z luku, později se hodí i na probodávání. Má slušné charisma, ale jako postava vedoucí dialogy by ho měla mít o dva body víc - to můžete (až někdy od návštěvy Bergostu) kompenzovat jednim z plášťů.
Kdekdo Imoen později vymění za Corana. Imoen můžete mít v jakékoliv partě, nikdo jí zvlášť neuráží.

 

 

     
Xzar Hodnocení: 6/10
Rasa: Člověk Vlast.: 14-16-10-17-16-10 Povolání: Nekromant
Přesvědčení: zmateně zlé
Kde je: Na konci cesty v lokaci kde padl Gorion.

Popis: V partě ho můžete (měli byste) mít jen ve dvojci s Montaronem, a ten je jakožto zloděj-multiclass dost na baterky. Smysl má jen jako druhý zlý mág, protože Edwin je i v BG1 jednička. Xzarova přítomnost ve skupině vám může výrazně ulehčit souboj s prvním zabijákem před vstupem do hospody Přátelská náruč. Xzar s Montaronem se nesnese dohromady s Khalidem a Jaheirou. Do patnácti dnů s nimi musíte dojít do Nashkelu, jinak odejdou a nevrátí se.

 

 

     
Montaron Hodnocení: 5-6/10
Rasa: Půlčík Vlast.: 16-17-15-12-13-9 Povolání: Zloděj/Boj.
Přesvědčení: neutrálně zlé
Kde je: Na konci cesty v lokaci kde padl Gorion.
Popis: Celkově slabší postava - v souboji silnější zloděj, ovšem na úkor zlodějských schopností.

 

     
Jaheira Hodnocení: 6/10
Rasa: Půl-elf Vlast.: 15-14-17-10-14-15 Povolání: Boj./Druid
Přesvědčení: neutrální
Kde je: U pultu v přízemí Přátelské Náruče.

Popis: Do první linie nepatří a její léčitelské schopnosti vás z bryndy nevytáhnou. Jako pro všechny druidy ve hře pro ni budete mít problém sehnat solidnější zbraně - pokud nehrajete hru s datadiskem DSotSC, bude ke konci hry pravděpodobně třímat hůl +1.V EE je to trochu jinak, vzhledem k rozmachu scimitarů (+2 najdete v 2. části zahaleného lesa úplně dole na kamenném poloostrově) a její použitelnosti v pracích je pak celkem slušná. Stejně jako Xzar a Montaron budou naléhat na cestu do Nashkelu. Pokud budete mít Jaheiru v družině, všichni Stínoví druidové v Zahaleném lese na vás budou útočit.


 

     
Khalid Hodnocení: 8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 15-16-17-15-10-9 Povolání: Bojovník
Přesvědčení: neutrálně dobrý
Kde je: U pultu v přízemí Přátelské Náruče.
Popis: Použitelný těžkooděnec - solidní počet životů, zaměření na frekventovaný velký meč. Když mu v páté kapitole nasadíte Rukavice ogří síly (hostinec 'Nízká lucerna' v jižní části BG city), přetrumfne Minsca.


 

     
Ajantis Hodnocení: 6-7/10
Rasa: Člověk Vlast.: 17-13-16-12-13-17 Povolání: Paladin
Přesvědčení: zákonně dobrý
Kde je: Lokace severně od Přátelské Náruče.
Popis: Slušnou a oblíbenou postavu z něj dělá z velké části vysoké charisma. Ale jako bojovník se musí sklonit před Minscem, Kivanem i Khalidem. Paladin v BG1 oproti SoA nemá žádná privilegia, tak proč? (V DSotSC mu ovšem můžete koupit high-end výbavičku v lokaci Chrám.) Ajantis nesnese nikoho zlého, následně je vyzve k boji. Zapomeňte tedy na Edwina, Viconii a jim podobné.


 

     
Garrick Hodnocení: 4/10
Rasa: Člověk Vlast.: 14-16-9-13-14-15 Povolání: Bard
Přesvědčení: zmatený neutrál
Kde je: Před hostincem U Ohnivého Čaroděje v Bergostu. Aby se k vám přidal, musíte splnit jeho úkol.

Popis: V BG1 bardova slabost vyniká ještě více než v BG2. Jako užitečná vlastnost se jeví snad jen automatické určení magických předmětů závislé na bardově úrovni. Dá se využít jako druhotný spellcaster (každá magic missile navíc se vždycky hodí) a druhotný střelec se specializací na kuše/šipky. Pokud jste sadisti a chcete si užít trochu legrace, dejte dohromady Garricka, Eldotha a Skie. Stvoříte milostný trojúhelník, ve kterém bude Garrick jako ňouma a budete mít o důvod víc, proč nechat umřít Eldotha.

 

     
Minsc Hodnocení: 7/10
Rasa: Člověk Vlast.: 18/93-15-15-8-6-9 Povolání: Hraničář
Přesvědčení: neutrálně dobrý
Kde je: Na jihu Nashkelu. Pokud mu do několika málo dnů nepomůžete osvobodit jeho družku Dynaheir, tak vás napadne.
Popis: Jako hrotový útočník je vhodnější Khalid, ale Minsc je univerzálnější a ze začátku hry výrazně užitečnější. Ke konci budete postrádat pár životů. Body dovednosti má ideálně rozděleny mezi velký meč a dlouhý luk. Umí zuřivost berserkra, kterou si jednou za den zvedne základní atributy. Moc se nepokoušejte dávat dohromady Minsca a Edwina, koneckonců, Edwin měl za úkol zabít Dynaheir...

 

     
Edwin Hodnocení: 9/10
Rasa: Člověk Vlast.: 9-10-16-18-9-10 Povolání: Vyvolávač
Přesvědčení: zákonné zlo
Kde je: Na jihu Nashkelu. Chce po vás, abyste mu pomohli zabít Dynaheir.
Popis: Jednoznačně nejlepší kouzelník ve hře, pokud si neděláte starosti s přesvědčením, berte ho. Má dvě bonusová kouzla na každou úroveń. Kromě Minsca a Dynaheir ho nedávejte dohromady s Neerou. Pokud ho máte v družině, čtveřice kouzelníků v Pavoučím lese u tábora banditů na vás nezaútočí.

 

     
Dynaheir Hodnocení: 7/10
Rasa: Člověk Vlast.: 11-13-16-17-15-12 Povolání: Invokátor
Přesvědčení: Zákoné dobro
Kde je: V gnolí pevnosti, musíte ji vysvobodit.
Popis: Velmi schopná kouzelnice, bohužel nemůže používat kouzla jako Zmam osobu, Silná náklonnost, Zmatek. Pokud máte Minsca, bude ho doprovázet (nebo naopak?:). Jednou za den Zpomal jed.

 

     
Kivan Hodnocení: 8/10
Rasa: Elf Vlast.: 18/12-17-14-10-14-8 Povolání: Hraničář
Přesvědčení: zmatené dobrý
Kde je: Lokace High Hedge
Popis: Výborný lučišník použitelný i na blízko - opak Minsca. Mnoho lidí ho považuje za nejlepší charakter ve hře. Kivan se nesnese s Viconií, po nějaké době spolu budou bojovat. V EE verzi MŮŽE nastat s Kivanem problém. Aktivuje se mu úkol Kivan a Tazok; Kivan bude trvat na tom, že musíte najít tábor banditů, aby mohl sundat Tazoka. Řešením je najít lokaci tábor co nejrychleji a odejít, Kivan by měl sklapnout. Pokud ne, je možnost, že po nějaké době nenávratně odejde. Je to mírně zabugované, prý se to dá řešit zabitím a opětovném oživením Kivana, nebo jeho zkameněním a přeměnou zpátky mezi živé.

 

     
Coran Hodnocení: 7/10
Rasa: Elf Vlast.: 14-20-12-14-9-16 Povolání: Boj./zlod.
Přesvědčení: zmateně dobrý
Kde je: Zahalený les I.

Popis: Oproti Montarotovi má jedinu výhodu - naberete ho v pozdější části hry, takže je na vyšší úrovni a jeho zlodějské schopnosti nejsou tak katastrofální. Užitečnější než Imoen co se týče bojů - má nejvyšší obratnost ve hře a společně s Kivanem tvoří smrtonosné duo střelců! S Coranem se vážou dva úkoly. Lov vyvern musíte splnit časově (zabít aspoň jednu vyvernu a doručení hlavy do lokace Chrám) a potom později v Baldur's Gate Brielbařino dítě (hospoda U Rozmařilého Jesetera). Pokud je nesplníte (odmítnete druhý úkol), Coran vás opustí. Pokud ho budete mít dohromady se Safanou, budou spolu flirtovat. Jak to nakonec dopadne, to už víme z BG2 :)

 

     
Safana Hodnocení: 7/10
Rasa: Člověk Vlast.: 13-17-10-16-9-17 Povolání: Zloděj
Přesvědčení: zmateně neutrální
Kde je: Lokace Maják (západní pobřeží)

Popis: Dobrý zloděj, který za Imoen pokulhává snad jen v počtu životů (6/úroveň oproti Imoeniným 8), na druhou stranu má vyšší sílu, tím pádem unese více věcí. Pokud budete mít družinu složenou jenom ze samých bab, nepřidá se k vám. Požádá vás o vyloupení pirátské jeskyně na severu lokace Maják, pokud to nestihnete časově, odejde. Zkuste mít aspoň chvíli Safanu společně s Coranem, pobavíte se. Zmam zvíře jednou za den.

 

     
Faldorn Hodnocení: 5-6/10
Rasa: Člověk Vlast.: 12-15-11-10-16-15 Povolání: Druid
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Zahalený les III.

Popis: V boji nepoužitelnější než Jaheira a jako druidka o něco lepší. Umí přivolat vlka. Papírově se jedná o nejlepšího healera, může mít nejvyšší počet léčících kouzel (prstýnek z datadisku)! Navíc jako jediná (vyjma hlavní postavy) může používat druidská kouzla 5. úrovně, což znamená např. Roj much, který je ultimátní zabiják kouzelníků. Její cíl je vyhladit vliv Železného Trůnu z lesa, tím pádem její úkol v podstatě hned. Nedávejte dohromady s Jaheirou, nesnesou se.

 

     
Brawen Hodnocení: 7-8/10
Rasa: Člověk Vlast.: 13-16-15-9-16-13 Povolání: Klerik
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Lokace Karneval, musíte na ni použít svitek "Z kamení maso". (Doporučuji koupit předem v Přátelské Náruči, vyjde to výrazně levněji.)
Popis: Spolu s Vicionií nejlepší klerici ve hře. Její zranitelnost je přibližně stejná jako u Jaheiry, ale s ozbrojením je to snazší (Válečné kladivo +2). Jednou za den si může vytvořit zbraň Obřadní kladivo. Má políčeno na mága Tranziga (v Beregostu z něj vytáhnete informaci o poloze Tábora banditů), ale nijak se k tomu nevyjadřuje. To on jí proměnil na kámen, což je dost divné, je to kouzlo 6. úrovně a tím pádem by vám jako mág měl zatopit. Možná měl svitek? Těžko říct. Branwen můžete mít v družině s kýmkoliv, žádný problém jsem u ní nezpozoroval.

 

     
Eldoth Hodnocení: 5/10
Rasa: Člověk Vlast.: 16-12-15-13-10-16 Povolání: Bard
Přesvědčení: Neutrální zlo
Kde je: Zahalený les

Popis: Zlý bard, nepoužitelný ani na kouzlení, ani na boj. Je to asi nejodpudivější postava ze všech a užijete si s ním spoustu legrace. Je v páru se Skie a je to takový vztah Joker&Harley. Ona se snaží o jeho pozornost, on jí posílá do pryč. Obzvlášť když do party přiberete Garricka, vznikne milostný trojúhelník. Jasně, mít dva bardy je vrchol sadismu, ale situace mezi nimi jsou krásně vypjaté. Eldoth je neuvěřitelný slizoun, a všichni ho kromě Skie nesnáší. Nejvíc je to asi vidět u Shar-teel, tu s ním radši ani nedávejte dohromady. Když umře, snad všichni se radují. Umí si vytvářet jedovaté šípy. S Eldothem máte možnost vydírat chlápka jménem Elkart v hospodě Čepel a hvězdy. Po osmi pokusech (každý den 1000 gp) zmizí a na jeho místě bude voják Ohnivé pěsti.

 

     
Kagain Hodnocení: 7/10
Rasa: Trpaslík Vlast.: 16-12-20-15-11-8 Povolání: Bojovník
Přesvědčení: Zákonně zlé
Kde je: Jeden z domků ve středu Beregost

Popis: Houževnatý bojovník s nejvyšší odolností ze všech, která způsobuje pomalou regeneraci. Pokud jste tedy s lektvary na štíru a Kagain je na tom bídně, počkejte pár minut. Ideálně ho nelečte, pokud procházíte mezi lokacema na mapě, jeho odolnost se o to postará sama. Jako tank je nejspíš nejlepší. Kagain je prototyp typického trpaslíka, kterého zajímé jenom zlato, zlato a zlato. Pokud ho přiberete do party, bude trvat na prozkoumání rozbité karavany na křižovatce mezi Beregostem a Přátelskou náručí. Ten úkol asi nefunguje, myslím, že budete potřebovat mód Unfinished business, který doplňuje některé nedotáhnuté věci. Nedávejte ho dohromady s Yeslickem, oba se navzájem považují za idioty a posléze se mezi sebou porubají.

 

     
Quayle Hodnocení: 5/10
Rasa: Gnóm Vlast.: 8-15-11-17-10-6 Povolání: Klerik/iluz.
Přesvědčení: Neutrálně dobrý
Kde je:Před branami města Baldur's Gate.
Popis: Velmi bizarní multiclass, s nízkýou moudrostí. Jednou za den sesílá neviditelnost. Jestli si chcete užít legraci, vezměte si Quayla a Tiax. Nemůžou se ani vystát a vzhledem k tomu, že jsou oba úplně k ničemu. Oba jsou tu asi jenom k pobavení, nebo pokud chcete pořádný hardcore zážitek. Jo, nemá rád druidy, takže pokud máte hlavního charaktera jako druida, a k tomu ještě lépe přeměňovače, vyslechnete si spoustu komentářů.

 

     
Shar Teel Hodnocení: 6/10
Rasa: Člověk Vlast.: 18/58-17-9-14-7-11 Povolání: Bojovník
Přesvědčení: zmateně zlé
Kde je:Lokace jihovýchodně od chrámu

Popis: Na zlý charakter by se daly očekávat lepší statistiky. Nízká odolnost snižuje její použitelnost, je z ní tzn. glass cannon, doporučuji dual wield Varscona + dýka jedu a boty rychlosti a zkusit jí dual na zloděje a využívat schovávání do stínů společně s probodáváním, stane se z ní pak postrach kouzelníků. Jestli máte skupinu složenou jenom ze ženskejch, přidá se hned, pokud tam máte chlapa, musíte jí nejdřív porazit. Pokud jí máte ve skupině a v poslední kapitole vás zajmou Žoldáci Ohnivé pěsti, Angelo vám nikoho nezabije a propustí vás. Je to totiž jeho dcera! Shar-Teel je feministická mužatka. Po chvilce zabije Eldotha (ani se jí nedivím) a s Dornem si vytvoří jakousi podivnou rivalitu. 

 

     
Skie Hodnocení: 6-7/10
Rasa: Člověk Vlast.: 11-18-15-15-8-13 Povolání: Zloděj
Přesvědčení: Neutrální
Kde je: Residence Lorda Silvershielda v severozápadní části Baldur's Gate. Pokud nemáte v družině Eldotha, nepřidá se k vám.

Popis: Bohatá rozmazlená dcerunka, kterou oblbnul Eldoth a vytáhl ven. Jako zloděj není špatná, takový mezistupeň mezi Imoen a Safanou (kompromis mezi silou a odolností). Jako charakter je to fňukna, kterou Eldoth jenom využívá, zkuste jí dohromady s Garrickem. Nebo nechte umřít Eldotha a po smrti jejího otce (Entar Silvershield, zabili ho pošuci v nevěstinci u stok) jí vykopněte, rozpláče se :) Asi jí chuděře nezbyde nic jinýho, než šlapat...

 

     
Tiax Hodnocení: 4/10
Rasa: Gnóm Vlast.: 9-16-16-10-13-9 Povolání: klerik/zloděj
Přesvědčení: zmateně zlé
Kde je: Před hradem Ohnivé Pěsti v Baldur's Gate.
Popis: Celkem bezcenný multiclass. Jednou za den může přivolat ghasta, který je na druhou stranu ideální nárazník proti baziliškům a sirénám. Jinak jsem žádné pořádné využití nenašel kromě čistě herního zážitku. To je potom s Tiaxem veselo, škoda jen, že ve dvojce není hratelný. Nesnáší se s Quaylem, ale do bitky se nepustí. 

 

     
Viconia Hodnocení: 7-8/10
Rasa: Elf Vlast.: 10-19-8-16-15-14 Povolání: Klerik
Přesvědčení: Neutrálně zlé
Kde je: Peldské údolí, pronásleduje ji voják (jako drowa).
Popis: Do zlé party jasná volba. Má 50% magickou odolnost! Pokud jí naberete do party, sníží se vám reputace o 2. Nedávejt k Ajantisovi, jejich konflikt skončí bojem. 

 

     
Xan Hodnocení: 7/10
Rasa: Elf Vlast.: 13-16-7-17-14-16 Povolání: Očarovatel
Přesvědčení: zákonně neutrální

Kde je: Konec Nashkelských dolů.

Popis: Se svou specializací se hodí jenom jako doprovodný čaroděj, kde se hodí se svými ovládacími kouzly, na druhou stranu, vyřazení kouzel jako Magická střela, ohnivá koule, blesk a podobné ho poměrně dost limitují. Jako jediného kouzelníka rozhodně ne. Je to nezdolný pesimista s averzí na Ajantise, Viconii a hlavně na Eldotha. Má osobní meč měsíční čepel, která je mu dost k ničemu.

     
Yeslick Hodnocení: 6/10
Rasa: Trpaslík Vlast.: 15-12-17-7-16-10 Povolání: Bojovník/Klerik
Přesvědčení: Zákoné dobro
Kde je: Doly v Zahaleném Lese.
Popis: "Alter-Jaheira" s jednodušším výběrem zbraně. Jak je Branwen lepší jako klerik, Yeslick je o něco lepší v boji, ale žádná hitparáda to není. Nedávejte dohromady s Kagainem, nakonec dojde na pěsti. Jednou za den může seslat kouzlo Zruš kouzlo.

 

     
Alora Hodnocení: 7/10
Rasa: Půlčík Vlast.: 8-19-12-14-7-10 Povolání: Zloděj
Přesvědčení: Zmatené dobro
Kde je: V noci krade v Síňi zázraků v Baldur's Gate.

Popis: Teoreticky použitelný zloděj, bohužel až příliš pozdě ve hře. Je zajímavá alternativa k Imoen i Safaně. Má druhou největší obratnost ve hře. Navíc v EE dramaticky získala na použitelnosti - její králičí pacička jí zvyšuje statistiky. Zvyšuje následující: +2 k AC, +2 na záchranné hody, +2 ke štěstí a +10% ke všem zlodějským schopnostem. Pořád jí ale brzdí její nedostupnost: Až jí najdete, bude cca na 5. úrovni a se spoustou zlodějských bodů v kapsářství, které, a to ruku na srdce, je v BG1 dost k ničemu. Jinak je to nejveselejší člen družiny, na kterou nedokáže být zlý ani Edwin.