Nahoru
Baldurova brána - východ
x 0800 bg vychod
mapaTato lokace je jednou z krajin ze světové mapy.
Oblast
Kód AR3500
Další zastávka AR3000 - Pavoučí les (severně)
Nepřátelé
Neobnovitelní baziliškové větší/menší, (unikátní)
Obnovitelní medvědi (černí, hnědí, jeskynní), gnollové (obyč., elity, sekáči, veteráni), flindové, divousové, tasloiové
Při táboření flindové, gnollové: sekáči
Při přechodu přepaden nepřáteli
Kam dál?
Sever AR3000 - Pavoučí les  (AR4901- 20%)
Východ -
Jih AR4000 - Gullykin 
(AR5600 nebo AR5900 - 20%)
Západ AR3400 - Chrám 
(AR5600 - 20%)


Obsah:

Historie:

Bude doplňeno.

 

Mapa oblasti

x 0800 bg vychod

Legenda:

Vysvětlení aneb trocha angličtiny, jména postav jsou snad jasné. ;-)

Krátké info:

Důležité postavy:   
NPC:  
Obchody:  
Hostince:  
Chrámy:  

Úkoly:

Postup: 

Q-1: Korax a souboj s bazilišky

Na této mapě narazíte na spoustu bazilišků, kteří vás dokážou svým pohledem zkamenět. Je několik způsobů jak tomuto zabránit. Příkladem je mágovo kouzlo [Ochrana před zkameněním] nebo Lektvar odražených očí a další. V tomto úkolu se ale zaměříme na ghoula Koraxe, který s vámi bude chtít kamarádit a vy jej budete moci ovládat. Jakožto nemrtvý se velmi hodí, protože je imunní vůči zkamenění. Pro jistotu si však s sebou vemte svitek [Z kamene na maso], který se dá koupit v chrámech pro případ, že si necháte zkamenět nějakého člena družiny. Pokud nebude Korax zabit nějakým z bazilišků, obrátí se časem proti vám. V tomto případě jej zabíjte.

Koraxova smrt: 175xp

úkoly...

Q-2: Shar-Teel

 Když si promluvíte s touto bojovnicí s přesvědčením "Chaotické zlo", vyzve nejlepšího z vašich mužských bojovníků na souboj. Potřebujete bojovníka mužského pohlaví, aby mohl proběhnout souboj. Pokud vyhrajete, nabídne se do vaší družiny. Pokud na ni zkusíte zaútočit se ženou stane se nepřátelskou a zaútočí. Můžete ji naverbovat nebo ji propustit. Je také velká pravděpodobnost, že pokud máte v družině Eldotha, bude s ním bojovat.

Naverbována: 300xp, dvouruční meč, lehká kuše, šipky (20), helma, plátové brnění

úkoly...

Q-3: Tamah

 Zakouzlete na sochu svitek [Z kamení maso]. Socha se změní na Tamah. Poté, co se promění a promluvíte si s ní, nepřijímejte žádnou odměnu. Pokud budete požadovat odměnu, pozve vás na vyrabování opuštěného domu na mapě jižní beregostské cesty. Dům je ponořený do vody a nedá se do něj dostat. 

Odmítnutí odměny: 300xp, reputace +1
Požadování odměny: reputace -1

úkoly...

Q-4: Mutamin

Jakmile vás spatří Mutamin, pozdraví vás a hned na to zaútočí. Zabijte jeho i jeho mazlíčka velkého baziliška.

Odměna: 8200xp, čtvrteční hůl, dobrodruhova róba, lektvar léčení (2), [Smrdící mrak], [Strach], drahokam Slza nebes, 120zl.

úkoly...

 

Q-5: Kirian, Lindin, Baerin a Peter

Kirian vás pozdraví a bude vás mít za póvl. Můžete se buď stáhnout nebo jej vyprovokovat k boji. Pokud jej vyprovokujete, všechny je zabíjte.

Kořist: 3000xp, dlouhý meč +1 (2), řemdih +1, kopí, dlouhý luk, šípy +1 (40), zlatý amulet, chrániče OČ7, helma, střední štít (2), plátové brnění, šupinové brnění, kroužkové brnění, lektvar výbuchu, olej plamene, lektvar pohlcení, lektvarneviditelnosti, [Zmam osobu], [Infravize], [Ochrana před zlem], 385zl.

úkoly...

E Baldur's Gate

Location code: AR0800
Non-respawning: Rogues, (unique enemies)

N: NE Baldur's Gate
E: Wyrm's Crossing
S: SE Baldur's Gate
W: Central Baldur's Gate

All sewer grates lead to the E Sewers AR0226

Owing to the sprawling nature of the quests in Baldur's Gate you should go to whichever part of the city provides the solution.

Some quests require having an unsavoury Reputation. If you want to complete EVERY quest possible you should consider managing your reputation up and down by donating to churches, completing reputation boosting quests or commiting crimes to meet those requirements.

Reputation traps

If your Reputation is lower than 3 you will be attacked by groups of three Flaming Fist Enforcers, a Flaming Fist Scout and a Flaming Fist Battle Wizard. The Flaming Fist will attack suddenly both on the streets and in the Elfsong Tavern.
REWARD: 1550 exp, Flail (3), Composite Long Bow (2), Arrows, Arrows +1, Arrows of Dispelling, Helmet (3), Small Shield, Plate Mail Armor (3)

 

Niklos and Alatos
Part 1* | Part 2 | Part 3*

You can pickpocket Niklos. Talk to him. He will give you 50gp to talk to his boss. Agree. He directs you to the Thieves' Guild and gives you the password: FAFHRD. Houses 2 - 5 all lead to the Thieves' Guild. Whichever door you use, give the password, and go through the north door of the room into the Guild AR0153. Talk to Alatos. If you insult him or refuse his quest you will have to fight all the guild's members. He wants you to steal some particular items from Oberon's Estate in Central Baldur's Gate (you have 10 days to do this). Also talk to Narlen for his sidequests. Complete both Narlen's and Alatos' sidequests before going to talk to Alatos for his reward. Alatos' employer (Resar) thinks you did a bad job and demands you killed. If you have completed Narlen's sidequests he will come to your aid. If you are quick you can get the experience for killing Resar yourself. If you didn't complete Narlen's quests then the guild will side with Resar when he attacks you.
PICKPOCKET NIKLOS: Potion of Master Thievery
NIKLOS' BRIBE: 50gp
ROBBED OBERON: 4000 exp
RESAR: 4000 exp, Quarter Staff, Wand of Paralyzation
GUILD BATTLE: 7485 exp, Wand of Paralyzation, Dagger+1, Short Sword +1, Short Sword (2), Long Sword (6), Short Bow, Quarter Staff, Arrows, Leather Armor +1, Leather Armor (9), Skydrop Gem, Sphene Gem, Chrysoberyl Gem

 

Narlen Darkwalk's tests
Part 1* | Part 2 | Part 3* | Part 4 | Part 5*

Enter the Thieves' Guild AR0153. Narlen will hail you if you have a thief in your party. He wants the thief from your party to run a gauntlet of tests. Agree. Head to the Splurging Sturgeon in NE Baldur's Gate. Return to Narlen in the Thieves' Guild once you have completed the first test. If you killed the Flaming Fist he will leave. If you delivered no warning he will attack and you will have to fight the whole guild unless you run away (see Alatos). Otherwise he will give you the second challenge. Narlen wants you to steal a Rogue Stone from Gantolandan. Head to the Blade and Stars in SE Baldur's Gate. Return to Narlen in the Thieves' Guild once you have completed the second test.
1st TEST NO MURDERS: 100gp
1st TEST KILLED OFFICER: 300gp
2nd TEST REWARD: Pearl (3)

 Black Lily and the Manual of Quickness of Action

Enter the Thieves' Guild AR0153. Talk to Black Lily. She sells some useful items. Behind her in a barrel is a magic tome.
BONUS: Manual of Quickness of Action

Thieves' Guild AR0153

Raid the locked cupboard and trapped and locked drawers. The two trapped and locked chests are empty.
LOOT: Bullets +1 (10), Bullets +2 (6), Leather Armor

Niklos and Alatos  

Narlen Darkwalk's tests

Black Lily and the Manual of Quickness of Action

Sorcerous Sundries

Enter the shop AR0703. Talk to Halbazzer Drin. He sells some useful items.

Niemain, Oulam, Wheber Ott and William Garst

Enter Sorcerous Sundries AR0703. Go upstairs AR0704. If you approach the four mages Niemain will warn you, and if you don't leave they will attack (unless Xzar or Montaron are in your party).
MAGES: 5400 exp, Dagger (3), Dagger +1, Quarter Staff, Darts of Stunning (5), Mage Robe of Fire Resistance (2), Mage Robe of Cold Resistance, Mage Robe of Electrical Resistance, Wand of Fire, [Luck] (2), [Identify] (2), Cursed Ring of Clumsiness, 435gp

Ramazith and Ragefast
Part 1 | Part 2 | Part 3 | Part 4*

Enter Sorcerous Sundries AR0703. Talk to Halbazzer Drin. He will offer to buy the Nymph Hair for 500 gp. If you decline he will offer to make a magical cloak for 100gp. Agree.
REWARD: Nymph's Cloak, -100gp

 

Arkion, Nemphre and Ordulinian
Part 1* | Part 2 | Part 3* | Part 4 | Part 5* | Part 6 | Part 7*

Enter the locked house AR0805. Talk to Arkion. He wants you to collect a corpse from the sewers for his experiments. You should enter the E Sewers via sewer grate SE2 in SE Baldur's Gate then head west. Return with one corpse. Head to SE Baldur's Gate to find Nemphre. When you return you can pickpocket Arkion for his Bloodstone Amulet and then kill him. Return to SE Baldur's Gate to talk to Nemphre. Once you have Arkion's Bloodstone Amulet and Nemphre's Onyx Ring enter Sorcerous Sundries AR0703 and give them to Ordulinian.
ARKION REWARD: 1800 exp, 250gp
ARKION KILLED: 900 exp, Male Body, Dagger, Mage Robe of Cold Resistance, Bloodstone Amulet, 250gp
ORDULINIAN REWARD: 3500 exp, Cloak of Non-Detection

 

Brevlik, Alora and the Hall of Wonders
Part 1* | Part 2 | Part 3*

Enter the Elfsong Tavern AR0705. Talk to Brevlik. Say that you will listen to him for money (you should only ask twice). He wants you to steal a telescope from the Hall of Wonders. OPTION 1 The best option is to agree to his offer of 500gp. Note that he attaches the condition of not killing any guards. * Head to the Hall of Wonders in W Baldur's Gate at night. Return with the telescope. If you killed the guards he will try to leave without rewarding you. You can either threaten him for a lesser reward, ask him what to do in which case he will leave after telling you, or attack him and he will summon the guard, naming you as the thief, before fleeing. * OPTION 2 Alternatively if you hear his offer of 500gp but turn him down saying you do not wish to be famous from inside a jail cell someone will rob him. Talk to him again and he will try to sell you a ring to cover his debts. It is a Ring of Folly and is not worth any of the prices you can pay for it.
HEAR BREVLIK: 10gp
REWARD (no dead guards): 5500 exp, Wand of Lightning, 500gp
REWARD (dead guards): Wand of Lightning, 500gp

Areana and Cyrdemac
Part 1 | Part 2* | Part 3

Enter the Elfsong Tavern AR0705. Go upstairs AR0706. Talk to Cyrdemac. You can persuade him to join you alone in a side room then kill him. Otherwise you can kill him in the main room in which case two ruffians will also attack you. Return to the Noblewoman in the Three Kegs in N Baldur's Gate.
CYRDEMAC: 975 exp, Bastard Sword +1, Medium Shield, Chainmail Armor, 50gp

 

Rabování města a domů

 • General scavenging from E Baldur's Gate
  • Raid the barrel in NW corner, the barrel against the western wall, the barrel outside the Guild
   LOOT: [Cursed Scroll of Stupidity], History of the Dragon Coast, Gold Ring
 • Lucky Aello's AR0810
  • Talk to Lucky Aello. All the items he sells are cursed, except for the Potion of Perception.
   Raid three shelves.
   LOOT: Heavy Cross bow, Arrows (15), Bolts (10), History of the Red Ravens, Flamedance Ring, Tchazar Gem
 • Locked house 1
  • 1st floor AR0811
   • Raid two drawers and the cupboard.
    LOOT: Dagger, Medium Shield, Splint Mail, 41gp
  • 2nd floor AR0812
   • Raid the drawers.
    LOOT: Darts (10), 15gp
 • House 2 AR0150
  • Raid the locked chest and the chest.
   LOOT: Short Sword (3), Sling (2), Bullets (20), Leather Armor (3)
 • House 3 AR0151
  • Raid the sack, two chests and the drawers.
   LOOT: Dagger, Short Bow, Throwing Daggers (3), Oil of Speed, 13gp
 • House 4 AR0152
  • Raid the barrel and box.
   LOOT: Quarter Staff, Sling, Bullets (10), Potion of Firebreath
 • Keexie Tavern
  • 1st floor AR0154
   • _none_
  • 2nd floor AR0171
   • _none_
 • House 5 AR0148
  • _none_
 • Locked House 6
  • 1st floor AR0801
   • _none_
  • 2nd floor AR0802
   • Raid three bedside tables, a bookshelf and a cupboard.
    LOOT: Dagger, History of the Bell in the Depths, Bluestone Necklace, 24gp
 • Maltz' Weapon Shop
  • 1st floor AR0803
   • Enter the shop. He sells some useful items.
    Raid the crate outside, two locked drawers and a cupboard inside.
    LOOT: Spear, Potion of Perception, History of Calimshan, Silver Ring, 30gp
  • 2nd floor AR0804
   • Raid the drawers.
    LOOT: 13gp
 • Arkion's house
  • 1st floor AR0805
   • Raid the chest.
    LOOT: Medium Shield +1, 8gp
  • 2nd floor AR0806
   • Raid the two locked bedside tables and the locked chest.
    LOOT: Dagger, Potion of Insulation, 7gp
 • Elfsong Tavern
  • 1st floor AR0705
   • Raid the barrel outside.
    LOOT: Sunstone Gem
  • 2nd floor AR0706
   • Talk to the Merchant. He sells some useful items.
    Talk to Alyth. She runs the Tavern. You cannot buy drinks from her if your NPC Reaction is 1-7.
    Raid the two locked cupboards, locked drawers, two cupboards, shelf and two locked chests.
    LOOT: Dagger, Heavy Crossbow, Chainmail Armor, History of the Dragon Coast, Aquamarine Gem, 443gp
 • Shop of Silence AR0809
  • Talk to Silence. She sells some useful items. If your NPC Reaction is 8-14 you will have to pay 5gp to see her goods, if you refuse she will summon a guard. If your NPC Reaction is 1-7 she will attack unless you leave.
   Raid three shelves.
   SILENCE: 420 exp, Dagger, Leather Armor
   LOOT: Long Sword (2), Short Bow (2), Arrows (20), Bolts (20), Bullets (20), Leather Armor, Potion of Strength
 • Inn
  • 1st floor AR0807
   • _none_
  • 2nd floor AR0808
   • _none